more_horiz

Prof. Krzysztof Miszczak o postawie Niemiec wobec Rosji: ta polityka była wspierana przez całe społeczeństwo

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2022 20:25
- Ta polityka była wspierana przez społeczeństwo niemieckie. - skomentował na antenie Polskiego Radia 24 politykę uzależnienia energetycznego Niemiec od Rosji prof. Krzysztof Miszczak ze Szkoły Głównej Handlowej. - Sytuacja Niemiec dzisiaj jest inna, bardziej skomplikowana. Muszą oni słuchać krytyki swojej polityki. Straciły one rolę swoistego "nauczyciela" w Europie - uważa profesor. 
Szef CDU Friedrich Merz w Warszawie
Szef CDU Friedrich Merz w WarszawieFoto: PAP/Tomasz Gzell

Prof. Krzysztof Miszczak z SGH komentował dwudniową wizytę w Warszawie szefa największej partii opozycyjnej w Niemczech. Szef CDU spotkał się m.in. z premierem Mateuszem Morawieckim i prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. 

- Program wizyty pokazuje, jakie są preferencje CDU. Ważne, że został nawiązany dialog i to jest inna narracja, niż ta, która była stosowana dotychczas. Merz pokazał tą wizytą, że jest politykiem wysokiej klasy. Oczywiście jest też polityka rządu, która jest inna niż polityka szefa opozycji - powiedział prof. Krzysztof Miszczak, dodając, że "Merz pokazuje, że Niemcy prowadzą odrębną politykę niż USA".

- Ważnym dla mnie pytaniem jest to, co udało się osiągnąć podczas tej wizyty. Temat reparacji został poruszony z prezesem Jarosławem Kaczyńskim. Szef CDU wskazał, że Niemcy nie widzą podstaw prawnych do takich roszczeń odszkodowawczych. Pokazał gest złożenia kwiatów pod Muzeum Powstania Warszawskiego, ale to tylko gest. Merz wykorzystuje swoją wizytę do tego, by zatuszować niesmak, jaki wzbudzała polityka Niemiec wobec Rosji - uważa profesor. 

 Szef CDU, jak zauważa naukowiec, preferuje bardziej politykę proatlantycką. 

Posłuchaj
24:28 [PR24]PR24 (mp3) 28 lipiec 2022 19_35_16.mp3 Prof. Krzysztof Miszczak o wizycie F. Merza w Warszawie (PR24/Świat w Powiększeniu)

Czytaj także:

***

Audycja: Świat w Powiększeniu

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: prof. Krzysztof Miszczak (SGH)

Data emisji: 28.07.2022

Godzina: 19.33

łk

Zobacz także

Zobacz także