more_horiz

Trwają protesty w Iranie. Marcin Krzyżanowski: nie ma woli kompromisu ze strony władz

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2022 20:45
- Prawdopodobnie w ciągu najbliższych tygodni Irańczycy nie doświadczą pokoju i stabilizacji, protesty pomimo tego, że są coraz słabsze i mniej liczne, wciąż trwają - mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Krzyżanowski, iranista (Warsaw Institute).
Protesty w Iranie rozpoczęły się 16 września 2022 r. z powodu śmierci Mahsy Amini, aresztowanej i pobitej za strój niezgodny z normami narzuconymi przez irańską władzę. Na zdjęciu demonstracja poparcia dla irańskich kobiet, która miała miejsce w Stambule, Turcja 26.11.2022 r.
Protesty w Iranie rozpoczęły się 16 września 2022 r. z powodu śmierci Mahsy Amini, aresztowanej i pobitej za strój niezgodny z normami narzuconymi przez irańską władzę. Na zdjęciu demonstracja poparcia dla irańskich kobiet, która miała miejsce w Stambule, Turcja 26.11.2022 r. Foto: EPA/ERDEM SAHIN

Prokurator generalny Iranu Mohamed Dżafar Montazeri poinformował, że policja moralności została rozwiązana - podała w niedzielę agencja Reutera, zaznaczając jednak, że ta informacja nie została dotąd potwierdzona przez MSW, któremu podlega ta służba. W mediach społecznościowych pojawiły się wezwania do trzydniowego ogólnokrajowego strajku.

Jak donoszą media parlament i wymiar sprawiedliwości Iranu poddają ponownej ocenie obowiązujący w kraju nakaz noszenia przez kobiety hidżabu.

Marcin Krzyżanowski komentował sytuację w Iranie. - Mamy do czynienia z bardzo sztywnym stanowiskiem rządu, pomimo wypowiedzi, że są prowadzone rozważania na temat hidżabu, nie ma woli kompromisu ze strony władz. Najbliższe tygodnie to będzie kontynuacja obecnych protestów (…) obawiam się, że nie dojdzie do reform ze strony irańskiego rządu, wszystko pozostanie, tak jak jest - ocenił.

- Mówi się, o co najmniej 350 ofiarach śmiertelnych, ta liczba prawdopodobnie oscyluje już w okolicach 500 osób, z czego ok. 60 zabitych to funkcjonariusze irańskich sił bezpieczeństwa. Do tego należy doliczyć ok. 18 tys. zatrzymanych, aresztowanych bądź zaginionych osób. Te liczby świadczą o tym, że reżim usiłuje te protesty zdusić - dodał ekspert.

Prezydent Iranu Ebrahim Raisi oświadczył w sobotę w telewizji, że państwowe i islamskie zasady obowiązujące w Iranie są zakorzenione w jego konstytucji, jednak istnieje możliwość wprowadzenia do niej "elastycznych" zasad. France24 przypomina, że jeszcze w lipcu Raisi wezwał do mobilizacji "wszystkie instytucje państwowe, aby egzekwować nakaz noszenia chusty".

Posłuchaj
24:07 PR24 2022_12_04-19-33-30.mp3 Marcin Krzyżanowski o sytuacji w Iranie (Polskie Radio 24 / Świat w powiększeniu)

Zobacz także:

Irańska policja moralności, egzekwująca mi.in. nakaz noszenia przez kobiety hidżabu, we wrześniu zatrzymała za odsłonięcie włosów 22-letnią Kurdyjkę Mahsę Amini, która krótko później zmarła w niejasnych okolicznościach.

Śmierć kobiety doprowadziła w Iranie do wybuchu protestów na wielką skalę, które komentatorzy oceniają jako jedno z największych wyzwań dla duchownego establishmentu kraju od czasu rewolucji islamskiej z 1979 roku.

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Świat w powiększeniu

Prowadzący: Łukasz Sobolewski

Gość: Marcin Krzyżanowski, iranista

Data emisji: 04.12.2022

Godzina emisji: 19.33

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także