Zamach na Roberta Ficę. Ekspert: nie da się ustrzec przed wszelkim zagrożeniami, zawsze pozostaje spory obszar chaosu

- Obniżanie ryzyk może dać lepsze efekty niż najlepsze przeszkolenie funkcjonariuszy ochrony - mówił w Polskim Radiu 24 ekspert ds. bezpieczeństwa prof. Maciej Milczanowski z Uniwersytetu Rzeszowskiego. W środę doszło do próby zamachu na szefa słowackiego rządu Roberta Ficę. 

2024-05-15, 21:53

Zamach na Roberta Ficę. Ekspert: nie da się ustrzec przed wszelkim zagrożeniami, zawsze pozostaje spory obszar chaosu
Prof. Milczanowski: kraj jest podzielony, temperatura sporu jest bardzo wysoka. Przyczynia się to do ryzyka zamachów. Foto: JAKUB GAVLAK/EPA

Słowacki premier Robert Fico został postrzelony w miejscowości Handlova, po wyjazdowym posiedzeniu rządu. W ciężkim stanie przebywa w szpitalu. Napastnik oddał w jego w kierunku kilka strzałów. Mężczyzna został zatrzymany przez po policję. 

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że nie da ustrzec przed wszelkim zagrożeniami na 100 proc. - Zawsze pozostaje spory obszar chaosu. Nie wynika to z niedomagań służb. Zdarzają się sytuacje, że nie można nadążyć. Spektakularne zamachy przygotowywane są tak, aby nagłośnić je medialnie. W ten sposób działają terroryści. W tym przypadku trudno było przewidzieć skalę zagrożenia. Większość zgromadzonych ludzi była zwolennikami premiera Słowacji. Trudno było przewidzieć tak radykalne wydarzenie - powiedział prof. Maciej Milczanowski.

- Szkolenia ochrony polegają na procedurach. Duża ich cześć opiera się jednak na działaniach intuicyjnych. W otaczającym chaosie nawet przypadkiem można wykryć zagrożenie. USA mają najlepiej zorganizowany system ochrony VIP-ów, ale i tak dosyć często dochodzi tam do podobnych zamachów. Nie wszystkim sytuacjom można zapobiec - dodał. 

Wewnętrzny spór na Słowacji 

REKLAMA

Prof. Milczanowski zwrócił też uwagę na wewnętrzny spór, który toczy Słowację. - Kraj jest podzielony, temperatura sporu jest bardzo wysoka. Przyczynia się to do ryzyka zamachów. Nie możemy patrzeć tylko na jednostkowe wydarzenia. Trzeba brać pod uwagę całokształt sytuacji politycznej w kraju. Obniżanie ryzyk może dać lepsze efekty niż najlepsze przeszkolenie funkcjonariuszy ochrony - tłumaczył. 

Swoje dokładają też media elektroniczne. - Niektóre tytuły artykułów są tak podkręcane, żeby generować poczucie zagrożenia. Liczy się bowiem największa klikalność - podsumował ekspert.


Posłuchaj

Prof. Maciej Milczanowski gościem Michała Strzałkowskiego (Świat w powiększeniu) 9:35
+
Dodaj do playlisty

 

Zamach na premiera Słowacji

Policja prowadzi działania w Handlovej, gdzie doszło do ataku. Sprawca został zatrzymany. To 71-letni Juraj Cintula, który w przeszłości planował założyć partię pod nazwą "Ruch przeciw przemocy". Jak donoszą portale, mężczyzna był dawniej pracownikiem ochrony. Broń, z której oddał strzały, miał posiadać legalnie.

REKLAMA

Słowacka prokuratura wszczęła postępowanie wobec sprawcy zamachu na premiera Roberta Ficę pod kątem usiłowania zabójstwa. Sprawcy grozi od 25 lat więzienia do dożywocia.

Więcej w nagraniu 

* * *

Audycja: Świat w powiększeniu
Prowadzi: Michał Strzałkowski
Gość: prof. Maciej Milczanowski (Uniwersytet Rzeszowski)
Data emisji: 15.05.2024
Godzina emisji: 20.33

REKLAMA

PR24

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej