"Wieczne państwo". Górecki: Kazachowie odwołują się do odległej historii
- Oddech historyczny jest Kazachom potrzebny. Pozwala udowodnić prawo do ziemi, którą zajmują, wbrew rosyjskim insynuacjom, że ziemia na północy kraju nie do końca im się należy - powiedział w Polskim Radiu 24 Wojciech Górecki, analityk OSW, reporter, autor książki "Wieczne państwo. Opowieść o Kazachstanie".
2024-08-02, 23:00
Posłuchaj
Górecki zwrócił uwagę, że tytuł jego książki jest przewrotny, albowiem "Kazachstan jako państwo istnieje od ponad 30 lat".
- Powstał po rozpadzie Związku Sowieckiego. Wcześniej w historii nie było państwa o takiej nazwie. Ale Kazachowie, w narracjach historycznych, odwołują się do bardzo odległej przeszłości, do stepowych królestw, do imperium mongolskiego Czyngis-chana, jak i do jeszcze wcześniejszego okresu - mówił gość Polskiego Radia 24.
Autor książki dodał, że w Kazachstanie na wyższych uczelniach wykłady o historii państwa zaczynają się od V w. p.n.e. Oczywiście nie jest to państwowość, jaką sobie dzisiaj wyobrażamy. Stepowe, koczownicze królestwa nie były państwami, jakie znamy stereotypowo. Miały natomiast swoje władze, mniej więcej wytyczone granice, ale to były państwa bardzo specyficzne - stolica mieściła się tam, gdzie aktualne koczowisko władcy - opowiadał Wojciech Górecki.
- Ale ten oddech historyczny - kontynuował analityk OSW - jest Kazachom potrzebny, by udowodnić prawo do ziemi, którą zajmują, wbrew rosyjskim insynuacjom, że np. na ziemia na północy kraju nie do końca należy się Kazachom.
REKLAMA
Więcej w nagraniu.
Posłuchaj
***
REKLAMA
Audycja: Świat w powiększeniu
Prowadzący: Michał Strzałkowski
Gość: Wojciech Górecki, analityk OSW, reporter, autor książki "Wieczne państwo. Opowieść o Kazachstanie"
Data emisji: 02.08.2024
Godzina emisji: 20.33
PR24/łl
REKLAMA