UNICEF wspiera dzieci w Ukrainie. "Najmłodsi często nie rozumieją, co się dzieje"
- Według szacunków po dwóch latach wojny w Ukrainie dzieci, które mieszkają w linii frontu, na wschodzie i południu Ukrainy, spędziły od 3 do 5 tys. godzin w schronach. To 4 do 7 miesięcy. Dzieci te musiały się mierzyć na co dzień z alarmami, bombardowaniem ich osiedli, domów, w których żyły - mówiła w Polskim Radiu 24 Agnieszka Sochoń-Latuszek, ekspertka Biura UNICEF ds. Reagowania na Potrzeby Uchodźców w Polsce
2024-10-10, 21:55
Wśród zbrodni popełnianych przez Rosjan w Ukrainie wymienia się m.in. przemoc seksualną, zastraszanie, przemoc psychiczną, przymusową deportację, wynaradawiani, rozbijanie rodzin. Życie w ciągłej okupacji, strachu, jest traumą, która odciska piętno także na psychice dzieci.
Agnieszka Sochoń-Latuszek mówiła o programach pomocy dzieciom, prowadzonych przez UNICEF. - To najczęściej forma wsparcia on-line, te dzieci nie mogą uczestniczyć w zajęciach szkolnych stacjonarnie […]. Ok. 300 tys. musi cały czas uczyć się on-line, same dzieci mówią, że jest to dla nich bardzo trudne, że nie mają warunków, np. brakuje prądu w miejscu, w którym się znajdują. Ta rzeczywistość jest bardzo ciężka i trudna także dla ich rozwoju - zaznaczyła.
- Nastolatki i młodzież rozumieją więcej z tej sytuacji, więcej się dowiadują. Czasami może to być pomocne. Natomiast młodsze dzieci często nie mają takiego zrozumienia […]. Mogę przytoczyć jedną z rodzin, z którymi rozmawialiśmy. Matka mówiła nam, że trudno było jej patrzeć, jak szybko musiało dorosnąć jej dziecko, syn, który w wieku szesnastu lat wiedział, co się dzieje, liczył, ile bombardowań rodzina przeżyła podczas tych dwóch lat. Było to siedemset razy. Jego młodszy brat w wieku trzech lat, właśnie podczas ataku, przestał mówić - relacjonowała ekspertka.
Posłuchaj
* * *
Audycja: Świat w powiększeniu
Prowadzi: Magdalena Skajewska
Gość: Agnieszka Sochoń-Latuszek, ekspertka Biura UNICEF ds. Reagowania na Potrzeby Uchodźców w Polsce
Data emisji: 10.10.2024
Godzina emisji: 20.33
PR24/ka/wmkor
REKLAMA
REKLAMA