Polska Misja Medyczna niesie pomoc Palestyńczykom na Zachodnim Brzegu
Z powodu wojny w Gazie obchody Bożego Narodzenia w Ziemi Świętej zostały mocno ograniczone, na ulicach nie ma dekoracji świątecznych, brakowało pielgrzymów. Znów radość z Narodzenia Pańskiego zastąpiły strach i niepewność. Na Zachodnim Brzegu pracuje Polska Misja Medyczna, która niesie pomoc Palestyńczykom.
2024-12-26, 21:30
Małgorzata Olasińska-Chart z Polskiej Misji Medycznej mówiła w Polskim Radiu 24, że dzięki funduszom Ministerstwa Spraw Zagranicznych jej organizacja uruchomiła kliniki mobilne dla mieszkańców Zachodniego Brzegu Jordanu. Każdy z takich punktów oferuje pomoc lekarską oraz wsparcie psychologiczne.
- Klinika mobilna dojeżdża do wiosek z lekarzami, jest to lekarz pierwszego kontaktu, pediatra, ginekolog, oczywiście farmaceuta, mamy bezpłatne leki, są też takie terapeutki społeczne, które prowadzą taką terapię z kobietami w wiosce, które mają - zwłaszcza po wybuchu wojny w Gazie - wyjątkowo ciężką sytuację - powiedziała Olasińska-Chart.
Małgorzata Olasińska-Chart oceniła sytuację miejscowej ludności jako dramatyczną. Jak mówiła, mieszkańcy Zachodniego Brzegu, zwłaszcza po wybuchu wojny w Strefie Gazy, stracili swoje źródła dochodu, są też poddawani restrykcjom ze strony Izraela. - Tysiące Palestyńczyków pracowało w Izraelu, w tej chwili te pozwolenia na pracę im cofnięto i oni nie mogą przekraczać granicy z Izraelem na check-pointach, żeby dojechać do tej pracy, bo już jej po prostu nie mają. Nie mogą też bez zgody Izraele hodować zwierząt - ani owiec, ani kóz, ani kur. Nie mogą nawet założyć przydomowego ogródka. To są sytuacje, z którymi wcześniej się nie spotkałam - powiedziała gościni Polskiego Radia 24.
Małgorzata Olasińska-Chart opowiadała w Polskim Radiu 24, że wojna w Gazie dotyka również mieszkańców Zachodniego Brzegu. Jak wskazywała, żołnierze izraelscy często organizują militarne eskapady na wioski palestyńskie w tym rejonie, miejscowa ludność doświadcza presji ze strony Izraela. - Kilka tysięcy Palestyńczyków zostało aresztowanych, a kilkuset zginęło w wyniku rajdów armii izraelskiej i osadników izraelskich na Zachodnim Brzegu - powiedziała.
REKLAMA
Przypomniała też, że armia izraelska często atakuje również szpitale i siedziby organizacji humanitarnych w Strefie Gazy, gdzie toczą się działania wojenne. Izrael twierdzi bowiem, że na terenie tych placówek ukrywają się bojownicy Hamasu.
* * *
Audycja: Świat w powiększeniu
Prowadzi: Michał Strzałkowski
Goście: Małgorzata Olasińska-Chart, Polska Misja Medyczna
Data emisji: 26.12.2024
Godzina emisji: 20.33
Źródło: Polskie Radio 24 /paw
REKLAMA