Rozmowy USA-Iran. "Porozumienie jest w zasięgu ręki"
- Trzeba podkreślić, że i Waszyngton i Teheran mają wolę się dogadać. To nie są rozmowy prowadzone dla świętego spokoju, żeby później można było powiedzieć, że "zrobiliśmy wszystko teraz czas na ostrzejsze środki". To są negocjacje obliczone faktycznie na porozumienie - mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Krzyżanowski (Uniwersytet Jagielloński).
2025-05-16, 21:35
Prezydent Donald Trump oświadczył w czwartek w Katarze, że USA są coraz bliżej zawarcia umowy nuklearnej z Iranem, który już "w pewnym sensie" zgodził się na porozumienie.
USA i Iran przeprowadziły jak dotąd cztery rundy negocjacji na temat nowej umowy nuklearnej. Irańscy dyplomaci będą rozmawiać także z partnerami z Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii.
Marcin Krzyżanowski zwracał uwagę, że przed objęciem prezydentury przez Donalda Trumpa Irańczycy starali się negocjować z przedstawicielami Europy. - Starali się właśnie poprzez Europę uzyskać jakieś dojście i lepsze stanowisko negocjacyjne w lewą pozycję negocjacyjną wobec Stanów zjednoczonych, ale delikatnie mówiąc Europa nie popisała się aktywnością w tym temacie - zaznaczył.
Posłuchaj
Waszyngton dąży do ograniczenia irańskiego programu jądrowego i zapewnienia, że Teheran nie wejdzie w posiadanie broni atomowej, oferując w zamian zniesienie sankcji. Iran podkreśla, że porozumienie nie może ograniczać jego możliwości wzbogacania uranu, czemu sprzeciwiają się USA i Izrael.
REKLAMA
Ekspert podkreślił, że i Waszyngton i Teheran mają wolę się dogadać. - To nie są rozmowy prowadzone dla świętego spokoju, żeby później można było powiedzieć, że "zrobiliśmy wszystko teraz czas, teraz czas na ostrzejsze środki". To są negocjacje obliczone faktycznie na porozumienie - komentował.
- Faktycznie porozumienie jest w zasięgu ręki. Nie mówię, że jest to kwestia tygodnia, jednego czy dwóch spotkań, tak prosto nie jest, natomiast jest ono jak najbardziej możliwe, ale tak jak twierdzi Teheran, katalog rozbieżności jest wciąż duży. Po ostatniej rundzie negocjacji, minister spraw zagranicznych Iranu podkreślił, że chociaż ten katalog rozbieżności jest istotnie duży i dotyczy bardzo kluczowych, kontrowersyjnych zarazem spraw, to obydwie strony znacząco zbliżyły swoje stanowiska, co napawa optymizmem przed kolejną rundą rozmów - mówił gość audycji.
W przeszłości Trump kilkakrotnie groził, że jeżeli rozmowy nie przyniosą skutku, USA mogą zaatakować Iran. W czasie trwającej podróży po Bliskim Wschodzie powiedział, że jeżeli Teheran szybko nie zgodzi się na umowę, USA wywrą na nim potężną presję ekonomiczną.
REKLAMA
Zachód oskarża Teheran o potajemne rozwijanie zdolności koniecznych do produkcji broni jądrowej. Teheran zaprzecza, podkreślając, że jego program nuklearny ma wyłącznie cywilny charakter.
***
Audycja: Świat w powiększeniu
Prowadzący: Ernest Zozuń
Gość: Marcin Krzyżanowski (Uniwersytet Jagielloński)
Data emisji: 16.05.2025
Godzina emisji: 20.33
Źródło: PR24/ka
REKLAMA
REKLAMA