Ekspertka PISM: na Ukrainie następuje konsolidacja władzy pod hasłami większego bezpieczeństwa

- Nowa ustawa o ograniczaniu autonomii NABU, uznawana jest przez dużą część ukraińskiego społeczeństwa za zdradę wartości wywalczonych na Majdanie w roku 2014. Wywołało to wielkie oburzenie, bo Ukraińcy chcą zachowania wartości obowiązujących w Europie - powiedziała w Polskim Radiu 24 Marta Piechowska z Polskiego Instytutu Stosunków Międzynarodowych (PISM). 

2025-07-23, 21:21

Ekspertka PISM: na Ukrainie następuje konsolidacja władzy pod hasłami większego bezpieczeństwa
Wołodymyr Zełenski został wezwany przez szefową KE do wyjaśnień w sprawie przyjętej przez ukraiński parlament ustawy o zwalczaniu korupcji. . Foto: PAP/EPA/Benjamin Girette / POOL

W opinii ekspertki z PISM prezydent Wołodomyr Zełenski, źle ocenił obecną sytuację, że nowe przepisy antykorupcyjne mogą wywołać tak silną reakcję społeczną. - Nie zrozumiał, że ludzie nie stoją za nim, tylko za urzędem prezydenta. Przecenił swoje sukcesy w poprawie relacji z USA. Uznał, że może sobie teraz na wiele pozwolić, bo zakładał, że z powodu weta takich krajów jak np. Węgry, nie ma co liczyć szybką akcesję Ukrainy do UE - wyjaśniała Marta Piechowska.


Posłuchaj

Marta Piechowska o protestach na Ukrainie (Świat w powiększeniu) 24:25
+
Dodaj do playlisty

 

Walka z korupcją jest od lat sprawą bardzo ważną dla ukraińskich obywateli. Narodowe Biuro Antykorupcyjne Ukrainy (NABU) powstało już w 2014 roku. Dlatego próba ograniczenie jego niezależności, przez władzę prezydenta, odbierane jest jako zamach na wolność, co dodatkowo uderza w plany wejścia Kijowa do struktur UE.

Ryzyko zawieszenia negocjacji z UE?

- Może być nawet zawieszony proces akcesji Ukrainy do UE, a przecież to Unia, a nie USA, jest obecnie głównym donatorem pomocy, zwłaszcza tej wojskowej. Dlatego utrata zaufania Brukseli, może mieć katastrofalne skutki. Choć ukraińska elita władzy uważa, że skoro walczą z Rosją za całą Europą, to mogą sobie na wiele pozwolić. Ale to tylko złudzenie, bo sami uwierzyli w to, co wiele razy słyszeli z ust polityków europejskich - wyjaśniała Marta Piechowska.

Nowe przepisy antykorupcyjne przyjęte w Kijowie

We wtorek 22 lipca 2025 roku parlament ukraiński przegłosował ustawę o ograniczeniu autonomii Narodowego Biura Antykorupcyjnego Ukrainy (NABU) i Specjalnej Prokuratury Antykorupcyjnej (SAP), które mają odtąd podlegać Prokuraturze Generalnej Ukrainy. Dzień wcześniej SBU przeprowadziła rewizje w instytucjach antykorupcyjnych, zatrzymano co najmniej dwie osoby.

Dyrektor NABU Semen Krywonos oświadczył na briefingu prasowym, że parlament, uchwalając projekt ustawy o ograniczeniu autonomii NABU i SAP, faktycznie zniszczył infrastrukturę antykorupcyjną.

W środę Zełenski, cytowany przez AFP, bronił decyzji parlamentu. - Wszyscy mamy wspólnego wroga: rosyjskich okupantów. Aby bronić państwa ukraińskiego, potrzebujemy silnego systemu egzekwowania prawa, zdolnego zapewnić rzeczywiste poczucie sprawiedliwości – mówił prezydent Ukrainy.


***

Audycja: Świat w powiększeniu
Prowadzi: Magdalena Skajewska 
Gość: Maria Piechowska (PISM)
Data emisji: 23.07.2025
Godzina emisji: 20.33

Źródło: Polskie Radio 24

Polecane

Wróć do strony głównej