more_horiz

Ukraina: armia zakończyła ćwiczenia koło Krymu

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2016 21:17
Ukraińska armia zakończyła ćwiczenia nad Morzem Czarnym niedaleko Krymu. O manewrach mówili w audycji Świat W Powiększeniu korespondenci Polskiego Radia: Paweł Buszko (Kijów) i Maciej Jastrzębski (Moskwa) oraz dr Agnieszka Bryc z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.  
Audio
  • 02.12.2016 O relacjach rosyjsko-ukraińskich. Goście: Paweł Buszko (Kijów) i Maciej Jastrzębski (Moskwa) oraz dr Agnieszka Bryc z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika
Ukraińska armia przez dwadzieścia kilka lat niepodległości była zaniedbywana, teraz Ukraińcy wydają spory procent PKB na zbrojenia. Chcą w modernizacji swojej armii korzystać z doświadczeń Polski.
Ukraińska armia przez dwadzieścia kilka lat niepodległości była zaniedbywana, teraz Ukraińcy wydają spory procent PKB na zbrojenia. Chcą w modernizacji swojej armii korzystać z doświadczeń Polski.Foto: Dmitri Beliakov/Polaris

– Ukraińska armia przez dwadzieścia kilka lat niepodległości była zaniedbywana. Zobaczyliśmy to w zeszłym roku w Donbasie. Jeśli wierzyć, jest coraz lepiej, Ukraińcy wydają spory procent PKB na zbrojenia. Chcą w modernizacji swojej armii korzystać z doświadczeń Polski – mówił Paweł Buszko.

Przed rozpoczęciem manewrów rosyjski MON ostrzegał, że jeśli ukraińskie rakiety pojawią się w strefach przylegających do Krymu, to zostaną zestrzelone. Mimo zapowiedzi, Rosjanie nie spełnili swoich gróźb.

Maciej Jastrzębski wskazywał, że Rosja może czekać z rozstrzygnięciami ws. Ukrainy na nowego prezydenta USA. – Rosjanie z życzeniowością czekają na to, by Donald Trump objął stanowisko. Wierzą w to, że nagle zmienią się stosunki miedzy Moskwą i Waszyngtonem, że przełamana zostanie jakaś bariera.

Dr Bryc przypomniała, że 2017 roku odbędą się wybory prezydenckie w Rosji. Dodała, że Wladimirowi Putinowi zależy przede wszystkim na zniesieniu unijnych sankcji. – Może motywować Zachód poprzez Ukrainę lub Syrię. W wymiarze ukraińskim próbuje doprowadzić do tego, by uznano status quo. By kraje na tyle znudziły się sprawą, żeby konflikt został zamrożony – mówiła.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Bogumił Husejnow.

Polskie Radio 24/ip

Świat w Powiększeniu w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

__________________

Data emisji: 02.12.2016

Godzina emisji: 20:33


Zobacz także

Zobacz także