more_horiz

Rosjanie ogłaszają mobilizację. Dr Wojciech Konończuk: Ukraińcy wierzą w swoje zwycięstwo  

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2022 20:15
- Ukraińcy są dzisiaj połączeni w wierze w to, że jest kwestią czasu, kiedy Rosjanie tę wojnę przegrają. To, co się stało: zapowiedzi pseudoreferendów czy częściowej mobilizacji, nie zrobiło wielkiego wrażenia ani na społeczeństwie, ani na władzach Ukrainy - mówił w Polskim Radiu 24 dr Wojciech Konończuk (Ośrodek Studiów Wschodnich).
Ukraiński żołnierz na granicy między obwodem charkowskim a donieckim
Ukraiński żołnierz na granicy między obwodem charkowskim a donieckim Foto: PAP/EPA/YEVGEN HONCHARENKO

Ministerstwo obrony Rosji zamierza zmobilizować nawet milion osób - podaje rosyjski dziennik opozycyjny "Nowaja Gazieta Europa", powołując się na źródło w administracji prezydenta Władimira Putina. Taka informacja ma znajdować się w utajnionym siódmym paragrafie rozporządzenia Władimira Putina o "częściowej mobilizacji". 

Dr Wojciech Konończuk komentował ogłoszenie przez władze Rosji mobilizacji. - Ukraińcy zareagowali na to zadziwiająco spokojnie, poziom strachu, jaki pojawił się po 24 lutego, został w pewien sposób oswojony, dziś wojna nie robi takiego wrażenia na społeczeństwie ukraińskim jak na początku działań zbrojnych. Udana kontrofensywa z pierwszej połowy września spowodowała mocne podbudowanie morale i wzmocniła wiarę w zwycięstwo - ocenił.

- Determinacja Ukraińców do odzyskania utraconych ziem rośnie. Badania opinii publicznej pokazały, że po siedmiu miesiącach wojny mniej Ukraińców, niż było to wcześniej, skłonnych jest zrezygnować z jakichkolwiek ziem na rzecz Rosji, rośnie wiara w zwycięstwo. Jednocześnie Ukraińcy spodziewają się po Rosji najgorszego, zdają sobie też sprawę, że ta wojna niestety szybko się nie skończy, częściowa mobilizacja w Rosji tylko ich utwierdza w tym przekonaniu - mówił gość audycji.

Posłuchaj
25:42 PR24_mp3 2022_09_22-19-33-20.mp3 Ukraiński żołnierz na granicy między obwodem charkowskim a donieckim (Polskie Radio 24 / Świat w powiększeniu)

Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu oświadczył dziennikarzom, że ministerstwo obrony planuje zmobilizować 300 tys. osób.

Zobacz także:

Od początku września ukraińscy żołnierze wyzwolili 6 tys. km kw. terytorium - przede wszystkim w obwodzie charkowskim, ale też około 500 km na południu kraju, w obwodzie chersońskim.

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Świat w powiększeniu

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: Zbigniew Parafianowicz

Data emisji: 22.09.2022

Godzina emisji: 19.33

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także