Kanclerz Niemiec z wizytą biznesową w Chinach. Doleśniak-Harczuk: leci kilkunastu top managerów

- Kiedy stało się jasne dla Niemiec, że mariaż polityczny i gospodarczy z Rosją chyli się ku upadkowi, Berlin postanowił zacieśnić kontakty biznesowe z Pekinem - mówiła w Polskim Radiu 24 Olga Doleśniak-Harczuk z "Nowego Państwa" oraz Instytutu Staszica.

2022-11-03, 20:40

Kanclerz Niemiec z wizytą biznesową w Chinach. Doleśniak-Harczuk: leci kilkunastu top managerów
Kanclerz Niemiec z wizytą biznesową w Chinach. Doleśniak-Harczuk: leci kilkunastu top managerów. Foto: shutterstock/Alexandros Michailidis

Wielu przedstawicieli biznesu i polityki, w tym Reinhard Buetikofer (Zieloni), krytycznie podchodzi do wizyty Olafa Scholza w Pekinie, zarzucając mu, iż "kanclerz powtarza scenariusz Angeli Merkel i najwyraźniej nie rozumie powagi sytuacji, a dobre czasy, kiedy można było spokojnie zarabiać pieniądze w Chinach, już minęły".

- Kiedy stało się jasne dla Niemiec, że mariaż polityczny i gospodarczy z Rosją chyli się ku upadkowi, Berlin postanowił zacieśnić kontakty biznesowe z Pekinem, choć te relacje istniały oczywiście wcześniej, bo za rządów Angeli Merkel, przez 16 lat trwania jej kadencji, kanclerz Niemiec była w Chinach 12 razy, za każdym razem była to szeroko zakrojona wycieczka z top managerami - powiedziała Olga Doleśniak-Harczuk.

"12 top managerów"

Ekonomiści wskazują, że chiński reżim "wyraźnie i systematycznie wywiera presję na zagraniczne firmy", coraz częściej wykorzystując szantaż gospodarczy do osiągania celów strategicznych, analizuje portal dziennika "Welt". - Obecnie na pokładzie samolotu do Pekinu, wraz z Olafem Scholzem, leci tym razem 12 top managerów, ale ubiegała się o to setka osób, ci, którzy lecą z niemieckim kanclerzem to wyselekcjonowani przedsiębiorcy - przypomniała publicystka.

Olaf Scholz wybiera się do Chin, aby spotkać się z prezydentem Xi Jinpingiem. Jak wyjaśniał niedawno kanclerz, dla niego ważne jest "utrzymywanie i dalszy rozwój stosunków międzynarodowych". Jednak w przypadku Chin nie ma mowy o "zwykłym biznesie" – zauważył "Welt" Duże korporacje, takie jak Siemens czy BASF, nadal produkują i sprzedają w Chinach, inwestując w tym kraju miliardy. Jednak wiele mniejszych firm jest coraz sceptyczniej nastawionych do angażowania się w Chinach.

REKLAMA

Posłuchaj

Kanclerz Niemiec z wizytą biznesową w Chinach. Doleśniak-Harczuk: leci kilkunastu top managerów ("Świat w powiększeniu") 25:06
+
Dodaj do playlisty

***

Audycja: "Świat w Powiększeniu"

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: Olga Doleśniak-Harczuk ("Nowe Państwo" oraz Instytut Staszica)

Data emisji: 03.11.2022

REKLAMA

Godzina: 19:33

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej