more_horiz

"Państwo ma zobowiązania wobec tych, którzy mu służyli". Dziedziczak o pożegnaniu prof. Jana Łukasiewicza

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2022 20:23
- Wychodzimy z założenia, że państwo polskie ma zobowiązania wobec tych, którzy mu służyli i przyczynili się do niepodległości. Wielkim marzeniem niemałej części było to, by mogli spocząć w demokratycznej Polsce. I tak się właśnie dzieje - skomentował na antenie Polskiego Radia 24 sekretarz stanu w KPRM Jan Dziedziczak.
- Państwo ma zobowiązania wobec tych, którzy mu służyli - skomentował Jan Dziedziczak
- Państwo ma zobowiązania wobec tych, którzy mu służyli - skomentował Jan DziedziczakFoto: PR24 / AK

W wyniku starań polskiego rządu do kraju powróciły z Irlandii szczątki prof. Jana Łukasiewicza, wybitnego logika i filozofa, czołowego przedstawiciela szkoły lwowsko-warszawskiej. We wtorek w kościele św. Karola Boromeusza odbyła się msza żałobna, której przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Po niej kondukt żałobny udał się do Alei Zasłużonych na Powązkach, gdzie zostały złożone szczątki profesora.

- Wychodzimy z założenia, że państwo polskie ma zobowiązania wobec tych, którzy mu służyli i przyczynili się do niepodległości Polski - skomentował na antenie Polskiego Radia 24 sekretarz stanu w KPRM Jan Dziedziczak. Jak dodał, "wielkim marzeniem niemałej części zasłużonych było to, by mogli spocząć w niepodległej i demokratycznej Polsce". - I tak się właśnie dzieje - podkreślił.

Pożegnanie prof. Jana Łukasiewicza

Gość audycji przypomniał, że prof. Jan Łukasiewicz mimo swoich zasług nie mógł wrócić do Polski po II wojnie światowej, ponieważ groziła mu śmierć między innymi za działalność uniwersytecką czy też za zaangażowanie w wojnę polsko-bolszewicką.

Sekretarz stanu w KPRM dodał, że polski naukowiec skorzystał z propozycji rządu w Irlandii i wyjechał z kraju. - Prof. Jan Łukasiewicz to był wybitny logik, matematyk i człowiek, który zbudował fundamenty współczesnej informatyki. Był przedstawicielem słynnej szkoły lwowsko-warszawskiej, prezentował światowy poziom. Spoczął tam, gdzie jego miejsce - na najświętszym cmentarzu dla Polaków - podkreślił.

Czytaj także:

Gościem drugiej części audycji była prof. Anna Brożek z Uniwersytetu Warszawskiego.

Więcej w nagraniu.


Posłuchaj
24:52 PR24_mp3 2022_11_22-19-33-22.mp3 Jan Dziedziczak o pożegnaniu prof. Jana Łukasiewicza ("Świat w powiększeniu"/Polskie Radio 24)

 

***

Audycja: "Świat w powiększeniu"

Prowadzący: Antoni Opaliński

Goście: Jan Dziedziczak (sekretarz stanu w KPRM), prof. Anna Brożek (Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 22.11.2022 r.

Godzina: 19:33

ng/kor

Zobacz także

Zobacz także