more_horiz

Plany federalizacji UE. Saryusz-Wolski: mamy wyraźne próby zmiany ustroju Unii

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2022 20:22
- Została uruchomiona procedura przygotowania stanowiska Parlamentu Europejskiego w sprawie zmian traktatowych. Niewykluczone, że wobec rządów państw będzie stosowana presja finansowa. Ten mechanizm jest już stosowany wobec nas i wobec Węgier - powiedział w Polskim Radiu 24 Jacek Saryusz-Wolski, europoseł PiS.
Jacek Saryusz-Wolski
Jacek Saryusz-WolskiFoto: PR24/JP

Gość PR24 podkreślił, że na naszych oczach dokonuje się próba zmiany ustroju Unii Europejskiej. Jak stwierdził, "została uruchomiona procedura przygotowania stanowiska Parlamentu Europejskiego w sprawie zmian traktatowych".

- Wcześniej Parlament Europejski podjął uchwałę mówiącą o tym, że oczekuje zwołania konwentu - jest to pierwsza faza, jeśli chodzi o przygotowanie do zmiany traktatów. Na ten temat jeszcze nie wypowiedziała się Rada Unii Europejskiej. Ale ta presja ze strony Parlamentu Europejskiego na Radę, na państwa członkowskie, narasta - zaznaczył Jacek Saryusz-Wolski.

Jak dodał, ma powstać raport, którego współautorami będą przedstawiciele sześciu grup politycznych w PE.

"Wywieranie presji politycznej na rządy"

- Zgodnie z art. 48 traktatu o Unii konwent, który przygotowuje zmiany traktatowe, może zwołać każda z instytucji unijnych oraz jeden kraj członkowski. W tej chwili nie ma stanowiska Rady w tej materii. Wstępny sondaż zrobiła czeska prezydencja. Wynika z niego, że sama Rada nie pała entuzjazmem do tego pomysłu - powiedział europoseł.

Podkreślił również, że "rolą współautorów raportu jest wywieranie presji politycznej na rządy i instytucje Unii Europejskiej, żeby doszło do zwołania tego konwentu". - Trudno w tej chwili przesądzić czy ta presja będzie skuteczna. Ale na poziomie Parlamentu Europejskiego te prace się toczą - wyjaśniał polityk.

- Przypomnę, że swego rodzaju fazą wstępną w tej dziedzinie była konferencja o przyszłości Europy, którą kiedyś określiłem jako zmanipulowaną ustawkę. Bo wszystko, co się tam narodziło to były propozycje większości lewicowo-liberalnej - podsumował Jacek Saryusz-Wolski.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
24:57 PR24 2022_11_29-19-33-07.mp3 Jacek Saryusz-Wolski o planach federalizacji Unii Europejskiej (Świat w powiększeniu) 

* * *

Audycja: "Świat w powiększeniu"
ProwadzącyAntoni Opaliński
Gość: Jacek Saryusz-Wolski (europoseł PiS)
Data emisji: 29.11.2022
Godzina emisji: 19.33

bartos

Zobacz także

Zobacz także