Parlament Europejski z inicjatywą ustawodawczą? Prof. Grabowska: federalizacja Europy

- Parlament Europejski chce się upodobnić do parlamentów narodowych pod każdym względem, chciałby miał własną inicjatywę legislacyjną bez pośrednictwa Komisji Europejskiej - mówiła w Polskim Radiu 24 prof. Genowefa Grabowska, ekspert prawa europejskiego i międzynarodowego.

2022-06-14, 15:10

Parlament Europejski z inicjatywą ustawodawczą? Prof. Grabowska: federalizacja Europy
W maju 13 państw członkowskich UE we wspólnym dokumencie sprzeciwiło się „nieprzemyślanym i przedwczesnym próbom” zmiany unijnego traktatu. Oprócz Polski były to Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Litwa, Łotwa, Malta, Rumunia, Słowenia i Szwecja. . Foto: shutterstock.com/VanderWolf Images

Parlament Europejski przyjął w czwartek rezolucję wzywającą Radę Europejską do rozpoczęcia procesu rewizji traktatów unijnych i przyznania PE m.in. prawa inicjatywy ustawodawczej, a także do wprowadzenia głosowania większościowego w Radzie UE.

Prof. Genowefa Grabowska wyjaśniała, że obecnie Parlament Europejski reprezentuje wszystkich obywateli Unii Europejskiej. - Wybieramy do Parlamentu posłów. Pełni on także funkcję kontrolną, nie może być uchwalony budżet UE, jeśli Parlament się temu sprzeciwi. Parlament uczestniczy także bardzo silnie w wyborze komisarzy i przewodniczącego Komisji Europejskiej. Ma również namiastkę inicjatywy legislacyjnej, jeżeli posłowie pod określonym pomysłem zgromadzą odpowiednią liczbę podpisów, to wtedy jest on przekazywany do Komisji Europejskiej, która przygotowuje projekt aktu legislacyjnego - zaznaczyła.

Jak podkreślała ekspert, Parlament Europejski chce się obecnie upodobnić do parlamentów narodowych poprzez uzyskanie inicjatywy ustawodawczej. - Jest także pomysł, by zrobić ogólnoeuropejskie listy w wyborach do PE (…), na których partie europejskie będą przedstawiały propozycje swoich kandydatów we wszystkich państwach członkowskich. To wraz z pomysłem likwidacji głosowania jednomyślnego, czyli prawa weta, byłoby czymś, co federalizuje system parlamentarny i Europę, jako jedną płaszczyznę, gdzie mamy jeden parlament, jedną możliwość i procedurę wdrażania prawa. Tu będzie bardzo ważne podejście państw członkowskich, nie sądzę, żeby można było wyeliminować wpływ i udział parlamentów narodowych i rządów państw członkowskich na to, co się w Brukseli proponuje - mówiła prof. Grabowska.

Posłuchaj

Prof. Genowefa Grabowska o inicjatywie legislacyjnej Parlamentu Europejskiego (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24) 23:46
+
Dodaj do playlisty
Zobacz także:

Europosłowie domagają się rozszerzenia uprawnień Unii na takie sfery jak ochrona zdrowia, energetyka, obronność oraz polityka społeczna i gospodarcza. Chcą też, by Parlament Europejski miał prawo do inicjowania, zmieniania lub cofania przepisów oraz by otrzymał pełnię praw, jako współprawodawca w zakresie budżetu UE.

Pretekstem do uchwalenia rezolucji było zakończenie Konferencji w sprawie przyszłości Europy - serii debat i dyskusji prowadzonych ze społeczeństwem obywatelskim na temat wyzwań i priorytetów UE.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

REKLAMA

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: prof. Genowefa Grabowska

Data emisji: 14.06.2022

Godzina emisji: 14.06

REKLAMA

PR24/ka

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej