more_horiz

Pistorius następcą Lambrecht w niemieckim MON. Doleśniak-Harczuk: to stanowisko zwane tam katapultą

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2023 21:44
- Boris Pistorius przejmuje niechlubną schedę po Christine Lambrecht i wchodzi w swój resort bez okresu ochronnego. To trudne zadanie dla kogoś, kto działał do tej pory tylko na poziomie landowym - mówiła w Polskim Radiu 24 publicystka Olga Doleśniak-Harczuk.
Doleśniak-Harczuk: Pistorius uważany był za speca od obrony, ale na wewnętrznym poziomie Niemiec.
Doleśniak-Harczuk: Pistorius uważany był za speca od obrony, ale na wewnętrznym poziomie Niemiec.Foto: PAP/EPA/FELIPE TRUEBA

Minister spraw wewnętrznych Dolnej Saksonii Boris Pistorius zostanie nowym niemieckim ministrem obrony. Polityk SPD zastąpi skompromitowaną Christine Lambrecht. 62-letni polityk pochodzi z dolnosaksońskiego miasta Osnabrück, gdzie urodził się też obecny kanclerz Olaf Scholz.

Olga Doleśniak-Harczuk podkreśliła, że Pistorius należy do tzw. starej gwardii. - Był burmistrzem Osnabrück, jest ministrem spraw wewnętrznych landu Dolna Saksonia. Uważany był za speca od obrony, ale na wewnętrznym poziomie Niemiec. Potrafił zachowywać się jak szeryf, często chwalił się swoimi kompetencjami w tym zakresie, ale nikt nie widział go do tej pory w roli ministra obrony. Opozycyjna chadecja twierdzi, że Pistorius jest wyborem ostatniej szansy, że to polityk z trzeciej ławki. Olaf Scholz proponuje mu stanowisko szefa resortu obrony, które od lat nazywane jest w Niemczech katapultowym, bo szybko się z niego wypada. Powierzenie tego stanowiska politykowi, który od lat próbował się przebić na poziom federalny, ale pozostawał na poziomie landowym, jest pewnym zaskoczeniem. Opozycja nie pozostawia suchej nitki na tej decyzji - powiedziała Olga Doleśniak-Harczuk. 

Pistorius nie odstaje ideowo od lewego skrzydła niemieckiej socjaldemokracji. - Postawił nawet tezę, że unijne sankcje nałożone na Rosję są złym narzędziem. Powodują regres w Niemczech, nie służą UE, a Putina umacniają wewnątrz Rosji. Ten komentarz jest mu wypominany. Ale podkreśla się też, że Pistorius wyraźnie potępił wojnę Rosji. Jakim będzie ministrem obrony? Jakie decyzja zapadną 20 stycznia podczas spotkania Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy w Ramstein? Chodzi głównie o dostawy czołgów Leopard. Ta decyzja nie leży oczywiście w gestii ministra obrony Niemiec. On po prostu przejmuje niechlubną schedę po Christine Lambrecht i wchodzi w swój resort bez okresu ochronnego. Od razu musi zająć stanowisko. To trudne zadanie dla kogoś, kto działał do tej pory tylko na poziomie landowym - tłumaczyła Doleśniak-Harczuk.

Posłuchaj
25:04 PR24 2023_01_17-19-32-39.mp3 Olga Doleśniak-Harczuk gościem Antoniego Opalińskiego (Świat w powiększeniu)

Uwagę niemieckich mediów przykuwa też wieloletni związek Borisa Pistoriusa z dziennikarką Doris Schroeder-Koepf, byłą małżonką ekskanclerza Gerharda Schroedera.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Świat w powiększeniu"
ProwadzącyAntoni Opaliński
Gość: Olga Doleśniak-Harczuk ("Nowe Państwo") 
Data emisji: 17.01.2023
Godzina emisji: 19.33

PR24/jt/kor

Zobacz także

Zobacz także