more_horiz

"Jeśli się na to nie zgodzicie, nie przyjmiemy Ukrainy do UE". Saryusz-Wolski: tak nas szantażują w Unii

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2023 20:47
- Dziś dominujący w Unii Europejskiej nurt mówi, że trzeba dokonać przewrotu ustrojowego, że trzeba zmienić radykalnie traktat lizboński. Mobilizowane są potężne siły polityczne, realizowany jest pewien plan politycznego szantażu: "jeżeli nie zgodzicie się na centralizację i superpaństwo, to nie przyjmiemy Ukrainy i innych krajów do UE" - podkreślił w Polskim Radiu 24 Jacek Saryusz-Wolski, europoseł PiS.
Jacek Saryusz-Wolski
Jacek Saryusz-WolskiFoto: PR24/JP

Zdaniem gościa PR24 "potężne siły polityczne" w Unii Europejskiej coraz bardziej konsekwentnie dążą do centralizacji Wspólnoty i budowy superpaństwa. Świadczą o tym między innymi prace komisji spraw konstytucyjnych Europarlamentu

- W komisjach dzieją się ważne rzeczy i one często umykają uwadze. Bardzo często to, co zostanie wypracowane w komisjach, przechodzi na forum plenarne. Komisja konstytucyjna w tej kadencji decyduje chyba o najważniejszych sprawach czy wskazuje na najważniejsze sprawy, a mianowicie: czym ma być Unia Europejska. Bo komisja ta pracuje nad zmianami w traktatach. Rada czeka, aż powstanie raport na ten temat - podkreślił Jacek Saryusz-Wolski. 

- Chodzi o te kwestie, które będą mówiły o tym, czy Unia pozostanie wspólnotą suwerennych państw, czy stanie się superpaństwem, scentralizowanym i zarządzanym przez większościową oligarchię, składającą się z największych państw, największych sił politycznych, które będą narzucały swoją wolę pozostałym, odbiegając tym samym od założeń tej wspólnoty. Jest to też w jakiś sposób gwałcenie zasad demokracji, bo wypycha się te głosy i poglądy, które nie pasują dominującej większości - dodał europoseł.

Jak zaznaczył, "nie wiemy, ile się ostanie z tych daleko idących propozycji". - Prace i posiedzenia trwają. Jest to zapisane w formie 219 stron, co ma być potem przedstawione jako stanowisko Europarlamentu Radzie Unii Europejskiej - poinformował gość PR24.

- Dziś dominujący nurt mówi, że trzeba dokonać przewrotu ustrojowego, że trzeba zmienić radykalnie traktat lizboński. Mobilizowane są potężne siły polityczne, realizowany jest pewien plan politycznego szantażu: "jeżeli nie zgodzicie się na centralizację i superpaństwo, to nie przyjmiemy Ukrainy i innych krajów do UE" - podsumował Jacek Saryusz-Wolski.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
26:11 Swiat w powiekszeniu 7 marca 2023.mp3 Jacek Saryusz-Wolski o Unii Europejskiej (Świat w powiększeniu) 

* * *

Audycja: "Świat w powiększeniu"
ProwadzącyAntoni Opaliński
Gość: Jacek Saryusz-Wolski (europoseł PiS)
Data emisji: 7.03.2023
Godzina emisji: 19.33

bartos/kor

Zobacz także

Zobacz także