more_horiz

"Reakcje emocjonalne, nie polityczne". Europoseł PiS odpowiada krytykom umowy ws. zboża z Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2023 21:00
- Skoro oni walczą zacięcie o własny interes narodowy, to muszą zrozumieć, że inni też mogą to czynić - powiedział w Polskim Radiu 24 europoseł PiS Ryszard Czarnecki odpowiadając na krytykę unijnego porozumienia w sprawie importu żywności z Ukrainy. - Reakcje niektórych ważnych ukraińskich politykóœ są emocjonalne, a nie polityczne - stwierdzIł.
Ryszard Czarnecki
Ryszard CzarneckiFoto: PR24/AK

- Komisja Europejska zareagowała prawidłowo. Późno, bo późno, ale w dobrym kierunku - powiedział w w Polskim Radiu europoseł PiS Ryszard Czarnecki o porozumieniu pięciu krajów UE: Polski, Rumunii, Bułgarii, Węgier i Słowacji, z Komisją Europejską w sprawie importu zboża z Ukrainy.  

Zawarte porozumienie skrytykował ukraiński MSZ. Resort poinformował, że oprócz polskiej placówki ambasady w Kijowie, notę duplomatyczną w tej sprawie otrzymało również przedstawicielstwo UE na Ukrainie. Jak napisano w oświadczeniu, ograniczenia eksportu, niezależnie od tego, jakimi przyczynami by je tłumaczono, są sprzeczne z Umową o Stowarzyszeniu między Ukrainą i Unią. Zdaniem ukraińskich władz, istnieją wszelkie prawne podstawy do wznowienia eksportu do Polski, ale też Rumunii, Węgier, Słowacji i Bułgarii. 

"Przedsmak realnych negocjacji akcesyjnych"

- Polska zrobiła więcej niż mogła dla Ukrainy, nasi ukraińscy partnerzy nie powinni mieć pretensji - odparł gość Polskiego Radia 24. - Sami Ukraińcy przyznają, że gdyby nie pomoc Polski w pierwszych tygodniach (wojny), to by Ukraina nie przetrwała - zaakcentował

- Jak mówił, "Ukraina ma w tej chwili przedsmak tego, co będzie w perspektywier ich już realnych negocjacji akcesyjnych, gdzie się okaze, że Polska dzisiaj to przyjaciel i partner, mimo wprowadzonych ograniczeń". - Niech oni ponegocjują za pośrednictem Komisji Europejskiej z krajami typowo rolniczymi (...) jak Francja, Włochy, Hiszpania, Portugalia, Grecja, dla których rosyjski niedźwiedź jest mniej straszny i bardziej egzotyczny niż dla Polski - dodał.

Powinni zrozumieć walkę o interes narodowy

- Myślę, że Ukraińcy powinni być bardziej pragmatyczni, a może, z drugiej strony, przyzwyczailiśmy ich do tego, że ich popieramy zawsze, wszędzie, bezwarunkowo, i w tej chwili reakcje niektórych ważnych Ukraińców są emocjonalne, a nie polityczne - stwierdził.

- Ale skoro oni walczą zacięcie o własny interes narodowy, to muszą zrozumieć, że inni też muszą to czynić - zaznaczył Ryszard Czarnecki.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
25:48 Ryszard-Czarnecki--PR24_mp3 2023_05_02-19-33-37.mp3 Ryszard Czarnecki o porozumieniu w sprawie zakazu importu żywności z Ukrainy ("Świat w powiększeniu"/ PR24

Czytaj także:

***

Audycja: "Świat w powiększeniu"

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: Ryszard Czarnecki (europoseł PiS)

Data emisji: 2.05.2023

Godzina emisji: 19.33


Polskie Radio 24, IAR/ mbl

Zobacz także

Zobacz także