Prestiżowe nagrody dla polskich przyrodników
Dwa projekty z Polski otrzymały prestiżową nagrodę Komisji Europejskiej Best of the Best Life. O zwycięskich opracowaniach przyrodniczych mówili w audycji Czas na Naukę Jarosław Krogulec (Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków) i Łukasz Porębski (Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych).
2016-08-25, 12:09
Posłuchaj
Jeden z nagrodzonych projektów to "Zarządzanie siedliskiem wodniczki poprzez wdrożenie zrównoważonych systemów zagospodarowania biomasy”, w skrócie nazywany „Wodniczka i biomasa”. Skupia się na ochrona niewielkiego ptaka – wodniczki i jest realizowany przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. Jarosław Krogulec mówił w Polskim Radiu 24 dlaczego ochrona wodniczki jest tak ważna.
– Wodniczka to w tej chwili jeden z najbardziej zagrożonych ptaków wróblowych na naszym kontynencie. Występuje tylko w czterech krajach na kuli ziemskiej i jest gatunkiem parasolowym dla torfowisk niskich, a więc terenów występowania szeregu innych zagrożonych gatunków zwierząt i roślin. Chroniąc wodniczkę, chronimy gatunki terenów otwartych – powiedział gość Polskiego Radia 24.
Drugi z projektów to „Ochrona różnorodności biologicznej na obszarach leśnych w tym w ramach sieci Natura 2000 - promocja najlepszych praktyk”. To bardzo wszechstronne i rozległe przedsięwzięcie edukacyjne popularyzujące rodzime gatunki z wykorzystaniem multimediów (filmy, płyty) i tradycyjnych metod jak wykłady, szkolenia, spotkania terenowe. Całość przeznaczona dla profesjonalistów i miłośników przyrody, którzy mogą się dowiedzieć jak chronić np. sowy, żółwie czy węże i wilki.
– To ogromne i różnorodne przedsięwzięcie. Nasz projekt, który jest obszerną kampanią informacyjną, skupił się na kilkunastu gatunkach i typach siedlisk, których ochroną zajmują się eksperci – powiedział Łukasz Porębski.
Więcej w całym programie.
Audycję prowadziła Dorota Truszczak.
Polskie Radio 24/dds
Data emisji: 25.08.2016
Godzina emisji: 11.45