Polacy opracowali unikalny system unieruchamiania dronów
Polscy inżynierowie opracowali system wykrywania i unieruchamiania dronów. O zapewnieniu bezpiecznego nieba w obszarze bezzałogowych obiektów latających opowiedział gość Polskiego Radia 24, współtwórca systemu Radosław Piesiewicz z firmy SIRC.
2016-11-29, 12:04
Posłuchaj
Unikatowy system wykrywania i neutralizacji dronów może być wykorzystywany do zabezpieczenia m.in. lotnisk, rafinerii, stadionów czy zakładów karnych. W Polsce mogą korzystać z tej technologii jedynie wojsko i ABW.
Jak tłumaczył Radosław Piesiewicz, system działa na określonym terenie. - Jeśli dron pojawi się w odległości 1000 metrów od naszych radarów, jesteśmy w stanie wykryć go za pomocą sensorów. Jeśli zaś wleci w obszar terenu chronionego emitowany jest alarm. Mamy też sposób na neutralizację takiego obiektu zagłuszając jego sygnał GPS – dodał ekspert.
Wówczas jak podaje współtwórca systemu, dron zawisa w powietrzu lub wykonuje operację awaryjnego lądowania.
- W skład opracowanego systemu, wchodzą trzy różne czujniki, z których najważniejszy to zestaw radarów, pozwalający na skuteczne wykrywanie dronów w każdych warunkach pogodowych, w dzień i nocy – zapewniał Radosław Piesiewicz.
REKLAMA
Gospodarzem programu była Dorota Truszczak
Polskie Radio 24/kawa
Czas na Naukę w Polskim radiu 24 - wszystkie audycje
_________________
REKLAMA
Data emisji: 29.11.16
Godzina emisji: 11.45
REKLAMA