W poszukiwaniu niemieckiej broni zatopionej w Bałtyku

Instytut Oceanologii PAN jest zaangażowany w 3-letni europejski  projekt o akronimie „DAIMON”. Celem przedsięwzięcia jest namierzenie składowisk niemieckiej broni chemicznej i amunicji, które po II wojnie światowej zostały intencjonalnie zatopione przez aliantów w wodach Bałtyku.  O projekcie mówił w audycji Czas Na Naukę prof. Jacek Bełdowski z Instytutu Oceanologii PAN.

2016-12-01, 12:33

W poszukiwaniu niemieckiej broni zatopionej w Bałtyku
W Bałtyku może być około 40 tys. ton broni chemicznej. Foto: flickr/ChristianeBue

Posłuchaj

1.12.2016 W poszukiwaniu niemieckiej broni zatopionej w Bałtyku. Gość: prof. Jacek Bełdowski z Instytutu Oceanologii PAN
+
Dodaj do playlisty

Jak wskazywał gość w wodach Bałtyku zatopionych jest około 40 tys. ton broni chemicznej. – Znamy tylko rejony, ponieważ nawigacja była mało precyzyjna w tamtym czasie. To rejon bornholmski, Głębia Gotlandzka, Mały Bełt czy Głębia Gdańska.

Bełdowski wyjaśniał, że jego zespół nie będzie pracował nad wydobyciem broni, ponieważ to proces długotrwały i kosztowny. Zamierza natomiast skategoryzować zagrożenie dla środowiska morskiego.

– Pierwszym etapem jest dokładne odnalezienie i identyfikacja broni chemicznej, dzięki echolokacji. Później następuje pobranie próbek i sprawdzenie, jaki wpływ ma to na organizmy – mówił.

Więcej w całej audycji.

REKLAMA

Gospodarzem programu była Katarzyna Kobylecka.

Polskie Radio 24/ip

Czas na naukę w Polskim Radiu 24

__________________

REKLAMA

Data emisji: 1.12.2016

Godzina emisji: 11:45


 

 

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej