Czym są nanoproszki i do czego służą?

Profesor Przemysław Łoś z Instytutu Chemii Przemysłowej w Warszawie jest twórcą technologii otrzymywania nanoproszków miedzi i innych metali z elektrolitów odpadowych przemysłu miedziowego. Na czym ona polega? Mówił o tym w Polskim Radiu 24, w audycji Czas na naukę.

2016-12-06, 12:05

Czym są nanoproszki i do czego służą?
Nanoproszki są to drobinki substancji stałych o wielkości poniżej 100nm/fot.pixabay.com

Posłuchaj

06.12.16 Prof. Przemysław Łoś o nanoproszkach
+
Dodaj do playlisty

– Zastanawiałem się, czy nie byłoby możliwe opracowanie technologii, w której oczyszczanie elektrolitów czy wód odpadowych będzie generować zysk, a nie tylko koszty. Jest to rewolucyjna idea, ale możliwa od wielu lat dzięki nanoproszkom – mówił prof. Przemysław Łoś.

W Polsce istnieje jedno z największych przedsiębiorstw wydobywających miedź, które produkuje wiele odpadów. Dużą część z nich można ponownie wykorzystać – KGHM nie ukrywa, że produkuje 30 milionów ton odpadów i tylko 300 tysięcy ton miedzi elektrolitycznej. Niewątpliwie niektóre odpady są znakomitym surowcem do otrzymywania nanoproszków, które mają dużą wartość – dodał gość Polskiego Radia 24.

Profesor podkreślał, że dzięki rozwojowi technologii możemy odzyskiwać coraz większą część rudy miedzi. - Odpady zwykle są bardzo złożone i zawierają bardzo małą ilość pożądanych składników. Technologia musi być selektywna i musi mieć możliwość wydobywania składników z roztworów o niskim stężeniu. Rozwiązaliśmy ten problem za pomocą elektrolizy z kontrolą potencjału, która była dotąd w małym zakresie stosowana w przemyśle – tłumaczył profesor.

Więcej w całej rozmowie.                                                                                                 

REKLAMA

Gospodarzem programu była Krzysztof Michalski.

Polskie Radio 24/kk

Czas na Naukę w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

___________________

REKLAMA

Data emisji: 06.12.2016

Godzina emisji: 11.45


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej