Dlaczego we Wszechświecie nie ma równowagi pomiędzy materią i antymaterią?

Wszechświat można poznawać za pomocą nieuchwytnych cząstek, zwanych neutrinami. W Czasie Na Naukę mówili o tym dr Joanna Zaliwska i dr Paweł Przewłocki z Narodowego Centrum Badań Jądrowych.

2016-12-27, 13:03

Dlaczego we Wszechświecie nie ma równowagi pomiędzy materią i antymaterią?
Zdjęcie ilustracyjne. flickr/Manuel Paul

Posłuchaj

27.12.2016 Wszechświat można poznać za pomocą neutrin. Goście: dr Joanna Zaliwska i dr Paweł Przewłocki z Narodowego Centrum Badań Jądrowych.
+
Dodaj do playlisty

Neutrino jest cząstką elementarną o zerowym ładunku elektrycznym. Jak wyjaśniał dr Paweł Przewłocki, problem polega na tym, że słabo oddziałuje z czymkolwiek. – Są bardzo trudne do uchwycenia, rzadko obserwujemy ślady ich bytności.

Joanna Zaliwska tłumaczyła, że do obserwancji neutrin potrzebne są duże, masywne rzeczy, np. zbiorniki wodne. – Poznajemy je po śladach, emisjach błysków światła. Przewłocki dodał, że są one później rejestrowane i dzięki temu można powiedzieć coś o danym neutrinie.

Jak mówiła Zaliwska, naukowcy chcą odpowiedzieć na pytania, czym te cząstki się charakteryzują, jakie mają parametry, ile ich jest, jak oddziałują i oscylują. – Neutrin mamy kilka rodzajów i mogą się przemieniać jedne w drugie.

Dodatkowo badania nad neutrinami mogą pomóc wyjaśnić, dlaczego we Wszechświecie nie ma równowagi pomiędzy materią i antymaterią.

REKLAMA

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu była Dorota Truszczak.

Polskie Radio 24/ip

____________________

REKLAMA

Data emisji: 27.12.2016

Godzina emisji: 11:45


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej