Polacy chcą odkryć tajemnice nadciekłości i nadprzewodnictwa

Po raz pierwszy w historii polski zespół badawczy będzie pracował na największym europejskim superkomputerze Piz Daint w Szwajcarii. Cel obliczeń: odkrywanie tajemnic nadciekłości i nadprzewodnictwa w pewnych magicznych materiałach. Czy puka do naszych drzwi przełomowe, a może rewolucyjne odkrycie? W audycji Czas na Naukę mówił o tym dr inż. Gabriel Wlazłowski z Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej – kierownik projektu.

2017-05-09, 12:33

Polacy chcą odkryć tajemnice nadciekłości i nadprzewodnictwa
Superkomputer Piza Daint. Foto: http://www.cscs.ch/publications/photo_gallery

Posłuchaj

09.05.2017 Czas na Naukę: nadciekłość i nadprzewodnictwo. Gość: dr inż. Gabriel Wlazłowski z Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej.
+
Dodaj do playlisty

Gość Polskiego Radia 24 wyjaśniał, że nadprzewodnictwo i nadciekłość to bardzo podobne do siebie zjawiska. – Cząstki mogą poruszać się bez żadnego oporu, jeśli mają ładunek elektryczny. Wtedy mówimy o nadprzewodnictwie. Jeśli nie mają ładunku, na przykład atomy, wtedy mówimy o nadciekłości. Mogą płynąć bez żadnej lepkości, straty – mówił.

"Magiczne materiały" to układy, które nabierają unikalnych właściwości fizycznych, innych niż te, które znamy z życia codziennego. Ruch w nich może odbywać się nieskończenie. – Za pomocą przewodów nadprzewodzących moglibyśmy na przykład przewodzić bezstratnie energię elektryczną – wskazywał.

Gabriel Wlazłowski podkreślił, że najbardziej znanym układem nadciekłym jest hel 3. Innym przykładem są chmury gazów. – Jeżeli weźmiemy dowolny gaz i schłodzimy, zaczynają się tam manifestować efekty kwantowe. Uważa się, że takie układy można wykorzystać do konstrukcji komputerów kwantowych – tłumaczył.

Gość zaznaczył, że oba zjawiska są popularne, ale zachodzą w niskich temperaturach. To jedna z motywacji, dla których naukowcy zajmują się tymi układami.  – Chcemy bardziej poznać ich naturę, równania, które stoją za ich opisem i odpowiedzieć na pytanie, czy możemy mieć układy nadprzewodzące np. w temperaturze -10, czy -20 stopni. Nasz zespół poszukuje równań, które by opisywały szeroką klasę układów nadciekłych i nadprzewodzących jednocześnie – powiedział. Dodał, że zespół badawczy wierzy, że istnieje jedna spójna teoria, a gdyby udało się ją pozyskać, wtedy "można by się zacząć zastanawiać, czy można projektować komputerowo układy pod konkretne zastosowania".

REKLAMA

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu była Dorota Truszczak.

Polskie Radio 24/ip

Czas na naukę w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

REKLAMA

____________________

Data emisji: 09.05.2017

Godzina emisji: 11:45


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej