„Naśladować Słońce” – badania nad energią termojądrową
Od kilkudziesięciu lat uczeni w wielu krajach prowadzą badania nad syntezą termojądrową. Chcą stworzyć takie warunki i urządzenia, by można było na Ziemi przeprowadzić reakcje, które zachodzą w Słońcu i dzięki którym powstają ogromne ilości energii. O pracach nad syntezą termojądrową mówili w audycji "Czas na Naukę" pracownicy Instytutu Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy: dyrektor Instytutu - profesor Andrzej Gałkowski i doktor Monika Kubkowska – kierownik Zakładu Fuzji Jądrowej i Spektroskopii Laserowej.
2017-06-27, 14:59
Posłuchaj
Naśladowanie naszej gwiazdy dziennej ma przyczynić się do opracowania nowego, czystego i bezpiecznego źródła energii. Synteza termojądrowa to połączenie lekkich pierwiastków, najlepiej sprawdza się łączenie izotopów wodoru - trytu i deuteru. Według Moniki Kubkowskiej naukowcy w ramach prac nad syntezą termojądrową chcą docelowo stworzyć „Słońce na Ziemi”.
– Na Słońcu reakcje utrzymują siły grawitacyjne, dzięki temu mamy odpowiednią temperaturę i gęstość. Na Ziemi musimy posiłkować się tym, co mamy i musimy szukać rozwiązań, by przekroczyć barierę sił kulombowskich odpychania pierwiastków. Do tego potrzeba wysokiej temperatury – na świecie są dwa kierunki fuzji: magnetyczna i laserowa. To międzynarodowa praca, które wiąże się z finansami i polityką – mówiła Kubkowska
Jak podkreślał Andrzej Gałkowski, na Słońcu reakcja zachodzi bardzo wolno, lecz w ogromnej objętości. – Temperatury, które możemy uzyskać w urządzeniach na Ziemi są już wyższe niż w centrum Słońcu. W naszej gwieździe mamy 15 milionów stopni Celsjusza, a na Ziemi możemy już uzyskać 150 mln stopni. Słońcu nie są potrzebne tak wysokie temperatury, ponieważ reakcja jest rozłożona w czasie, z ogromną ilością energii. My chcemy w krótkim czasie wytworzyć ogromne ilości energii, obecnie mamy jeszcze problem z utrzymaniem reakcji i odbiorem energii – powiedział gość Polskiego Radia 24.
Więcej w całej audycji.
REKLAMA
Gospodarzem programu był Krzysztof Michalski.
Polskie Radio 24/kk
Czas na naukę w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
___________________
REKLAMA
Data emisji: 27.06.2017
Godzina emisji: 11:45
REKLAMA