Grzyby mogą być groźne

Jakie grzyby są najbardziej trujące? Jaki jest mechanizmach działania toksyn i jak uniknąć groźnych pomyłek podczas grzybobrania? Gościem audycji Czas na naukę była dr Marta Wrzosek, mykolog z Centrum Nauk Biologicznych - Chemicznych UW, rzecznik Polskiego Towarzystwa Mykologicznego.

2017-10-11, 12:00

Grzyby mogą być groźne
Na jakie grzyby trzeba uważać?. Foto: Pixabay

Posłuchaj

10.10.17 dr Marta Wrzosek o tym, jak uniknąć pomyłek podczas grzybobrania
+
Dodaj do playlisty

Sezon grzybiarski w pełni. Grzyby obrodziły w tym roku wyjątkowo, grzybiarzy nie brakuje. Jak przestrzegała jednak dr Marta Wrzosek w Polsce od 500 do 1000 osób rocznie ulega zatruciu grzybami.- W tym roku możemy osiągnąć tę górną granicę, ponieważ mamy wielki urodzaj na grzyby – zauważyła ekspertka.

Tymczasem grzyby najbardziej trujące są często podobne do tych jadalnych. Konsekwencje amatorskiego zbierania mogą być bardzo poważne, ponieważ prowadzą do nieodwracalnych uszkodzeń wątroby oraz zaburzenia akcji serca i oddychania, co w konsekwencji może doprowadzić do śmierci.

- Najgroźniejszy jest muchomor zielonawy zwany także sromotnikowym, najczęściej mylony z gąską zielonką. Jest on odpowiedzialny za 95 proc. przypadków śmiertelnych po zatruciu grzybami – ostrzegała gość audycji.

Możemy go spotkać w parkach, ogrodach i lasach liściastych, poza tym jego wygląd jest dość zmienny i nie pasuje do niego stereotypowy obraz muchomora. - Nie ma czerwonego kapelusza w białe kropki, za to zielonkawy, żółtawy lub biały, pod spodem ma białe blaszki i często możemy go spotkać bez pierścienia. Wygląda przy tym apetycznie i ładnie pachnie – powiedziała dr Marta Wrzosek.

REKLAMA

Czas na naukę w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje 

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji była Katarzyna Kobylecka

Polskie Radio 24/kawa

REKLAMA

___________________

Data emisji: 10.10.17

Godzina emisji: 22:15

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej