Gedanopedia, czyli wirtualny Gdańsk
Pierwsza w historii miasta Encyklopedia Gdańska, została wydana 24 listopada 2012 roku, a teraz dostępna jest jej wirtualna kopia – Gedanopedia. Publikacja jest bezpłatna, a jej współtwórcą może być każdy, kto posiada fachową wiedzę o Gdańsku.
2014-08-13, 14:07
Posłuchaj
Twórcy projektu liczą, że Gedanopedia stanie się pierwszym, a także rzetelnym źródłem informacji o Gdańsku. Z tego względu współtwórcy wirtualnej encyklopedii miasta muszą pamiętać, że zamieszczane przez nich treści powiny powstać w oparciu o rzetelne i udokumentowane źródła.
Od wersji papierowej do elektronicznej
Elektroniczny odpowiednik Encyklopedii Gdańska funkcjonował już w kilka tygodni od momentu wydania jej wersji papierowej. Gedanopedia działała jednak w formie wersji „beta” i wymagała licznych udoskonaleń. Obecnie do użytku została oddana jej pełna wersja, ale konkurencji w Internecie nie brakuje.
– Źródeł informacji o mieście jest bardzo wiele, ale postanowiliśmy iść z duchem czasu. Wirtualna encyklopedia jest żyjącym tworem i ewoluuje. Gedanopedia zaczynała od 4 tys. haseł, a teraz dodawane są kolejne i tak przez następne lata będzie rosła i stanie się kompletnym źródłem wiedzy o mieście – powiedział w PR24 Michał Brandt, rzecznik Fundacji Gdańskiej.
Nie tylko encyklopedia
Gdy mówi się o encyklopediach różnego typu, to siłą rzeczy widzi się opasły tom, który zawiera liczne hasła sporządzone przez zespół naukowców. W tym przypadku Gedanopedia poszła inną drogą i zawiera nie tylko artykuły stricte naukowe, lecz także liczne ciekawostki z życia i historii miasta.
REKLAMA
– Chcemy, żeby encyklopedia była żywa i ciekawa. Zatem nie posiadamy jedynie suchych informacji. Zamieściliśmy tam opisy ważnych wydarzeń, a także sylwetki wielkich Gdańszczan. Pamiętajmy, że historia miasta obejmuje niemal 1000 lat – powiedział Gość PR24.
PR24/GM
REKLAMA