Województwo śląskie liderem w rankingu atrakcyjności inwestycyjnej

Ukazał się raport dotyczący atrakcyjności inwestycyjnej województw i podregionów Polski w 2016 roku. Celem badania było pokazanie regionom ich mocnych i słabszych stron oraz podpowiedź dla inwestorów w kwestii lokalizacji ich biznesu. O raporcie mówił gość audycji Magazyn samorządowy Marcin Wandałowski z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową.

2016-12-14, 12:35

Województwo śląskie liderem w rankingu atrakcyjności inwestycyjnej
Pierwsza w Polsce fabryka silników Mercedesa powstanie w Jaworze na Dolnym Śląsku/Fot.flickr.com/corleone713/

Posłuchaj

14.12.16 Magazyn samorządowy
+
Dodaj do playlisty

Gość Polskiego Radia 24 wymieniał atuty województwa śląskiego, które przełożyły się na pozycję lidera rankingu – Największymi atutami województwa śląskiego są obszerne zasoby pracy, ogromny rynek zbytu, wysoka aktywność regionu wobec inwestorów, a także bardzo dobra infrastruktura gospodarcza i społeczna – mówił Marcin Wandałowski.

Wandałowski wymieniał także mocne strony województwa dolnośląskiego, które awansowało na drugie miejsce rankingu. – Prężne funkcjonowanie czterech specjalnych stref ekonomicznych, najwyższa aktywność województwa względem inwestorów, a także trzeci największy w Polsce rynek zbytu. Na ten ostatni złożył się pokaźny wzrost rozporządzalności gospodarstw domowych, co generowało wzrost lokalnego popytu – mówił Marcin Wandałowski.

Na dole rankingu uplasowały się województwa świętokrzyskie, lubelskie, warmińsko-mazurskie i podlaskie. Celem badania było wskazanie poszczególnym obszarom ich mocnych i słabych stron – Pozycja tych regionów jest konsekwencją długofalowych procesów społeczno-gospodarczych. Najniższa atrakcyjność w skali Polski wcale nie oznacza, że nie mają one szans na przyciągnięcie dużych inwestorów – powiedział Wandałowski.

Jak podkreślał gość Polskiego Radia 24, na atrakcyjność inwestycyjną składa lokalizacja, która zapewnia maksymalizację popytu i minimalizację kosztów. – Przyjrzeliśmy się atrakcyjności pod kątem trzech typów inwestycji: przemysłowych, usługowych i hi-tech. W przemyśle najważniejszy jest dostęp do zasobów pracy i infrastruktury transportowej. W usługach i technologiach widać wyższy wpływ czynników pośrednich, czyli np. stanu środowiska naturalnego i poziomu bezpieczeństwa powszechnego – mówił Marcin Wandałowski.

REKLAMA

Gospodarzem programu była Jakub Kukla.

Polskie Radio 24/kk

 ________________

Data emisji: 14.12.2016

Godzina emisji: 12.15

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej