X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

"Cafe armia". Wojskowy sojusz z Amerykanami i jego znaczenie dla Polski

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2019 09:00
- Trzeba zacząć liczyć pieniądze i robić plany dostosowania baz wojskowych. To istotna kwestia. Ten samolot nie może stać pod plandeką, bo hangaru dla niego nie będzie. F-35 wymaga całego systemu – powiedział Juliusz Sabak (portal Defence24.pl). Gośćmi audycji byli także Mariusz Cielma ("Nowa Technika Wojskowa") oraz Bartosz Głowacki ("Raport Ekspert Lotniczy"). 
Audio
  • 29.06.2019 "Cafe Armia" o naszym wojskowym sojuszu z USA w audycji Agnieszki Drążkiewicz.
F-35A Lightning II. Zdjęcie ilustracyjne
F-35A Lightning II. Zdjęcie ilustracyjneFoto: F-35

Zakup amerykańskiego uzbrojenia oraz relacje polsko-amerykańskie pod kątem ostatnich ustaleń wynikających z wizyt prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz szefa MON Mariusza Błaszczaka w Stanach Zjednoczonych - to temat, którym od kilku tygodni żyje polskie wojsko. Temat powraca też podczas spotkań władz Ministerstwa Obrony Narodowej z żołnierzami rożnych szczebli.

Według Mariusz Cielmy, który odniósł się do możliwości bojowych polskiego lotnictwa, nasz jedyny potencjał wojskowy to obecnie samoloty F-16.  - Reszta jest uziemiona. Mamy problemy z częściami zamiennymi, a samolot Su-22 nawet nie ma na wyposażeniu radaru - mówił ekspert ds. wojskowości. Według niego samoloty F-35, które kupujemy od Amerykanów są dla polskiego wojska szansą. - Zakup F-35 stał się pretekstem, żeby przyspieszyć - dodał Mariusz Cielma.

Na F-35 przyjdzie nam jednak poczekać kilka lat. Bartosz Głowacki przypomniał, że pierwsze samoloty F-35 mogą trafić do Polski w roku 2024. - A może nie do Polski. Być może trzeba będzie zostawić je w bazie Eglin na Florydzie, żeby tam polscy piloci się najpierw przeszkolili.

Juliusz Sabak przekonywał zaś, że "F-35 wymaga całego systemu". Porównał jednomiejscowy, jednosilnikowy myśliwiec wielozadaniowy piątej generacji zbudowany przez korporację Lockheed Martin do nowoczesnego komputera. - F-35 trzeba wpiąć jak komputer do sieci. Jak nie będziemy mieli tej sieci, to pozostaniemy z fajnym komputerem, z gadżetem, który nam niewiele daje – powiedział w Polskim Radiu 24 Juliusz Sabak.

Prezydenci Andrzej Duda i Donald Trump podpisali w Białym Domu wspólną deklarację o współpracy obronnej w zakresie obecności sił zbrojnych USA na terytorium Polski. W ramach ustaleń ma m.in. wzrosnąć liczba stacjonujących w Polsce żołnierzy amerykańskich. Deklaracja zakłada, że "Stany Zjednoczone planują zwiększyć swoją aktualną obecność wojskową w Polsce, wynoszącą około 4500 rotujących się członków personelu wojskowego". Obecność ma wzrosnąć "w najbliższej przyszłości o około 1000 dodatkowych żołnierzy i będzie skoncentrowana na zapewnieniu w Polsce dodatkowych zdolności obrony i odstraszania". Deklaracja ta zakłada też m.in. utworzenie Wysuniętego Dowództwa Dywizyjnego USA w Polsce, utworzenie i wspólne wykorzystywanie Centrum Szkolenia Bojowego (CSB) w Drawsku Pomorskim, utworzenie w Polsce eskadry bezzałogowych statków i bazy lotniczej załadunkowo-rozładunkowej. Polska zadeklarowała ponadto gotowość zakupu 32 samolotów F-35.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem audycji była Agnieszka Drążkiewicz

Polskie Radio 24/tb

Cafe Armia w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 29.06.19

Godzina emisji: 08.35

 


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dr Jerzy Targalski: sojusz z USA wzmacnia naszą pozycję wobec Niemiec

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2019 09:15
- Przed wyborami przewiduję zaostrzenie antyamerykańskiej retoryki przez opozycję w podobnym stylu, jak ta uprawiana przez Konfederację, podkreślającą, że Polska jest kolonią amerykańską i odwołującą się do tzw. polityki niezależnej od USA. Oznacza to jednak zależność od Niemiec. Ten, kto wybiera Niemcy wybiera Rosję, nawet gdy tego nie chce - mówił w Polskim Radiu 24 dr Jerzy Targalski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Iwo Bender: Donald Trump politykę zagraniczną Stanów Zjednoczonych buduje w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2019 11:00
- W wielkiej układance geopolitycznej Stanów Zjednoczonych, w szachowaniu takich wielkich potęg lądowych jakimi częściowo są Chiny, a częściowo Rosja, Polska jest kluczowa. Mamy do czynienia z historyczną chwilą - powraca podmiotowość Polski - powiedział w Polskim Radiu 24 publicysta Iwo Bender ("Telewizji Republika").
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aleksandra Rybińska: kolejny tysiąc amerykańskich żołnierzy spełnia nasze potrzeby

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2019 21:06
- Mam wątpliwości czy Fort Trump dojdzie do skutku, ale dodatkowy tysiąc amerykańskich żołnierzy jest wystarczający na nasze potrzeby. To niewątpliwy sukces prezydenta Andrzeja Dudy - powiedziała w Polskim Radiu 24 Aleksandra Rybińska, publicystka tygodnika "Sieci".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nisztor pyta". O znaczeniu militarnego sojuszu z USA

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2019 13:51
- Śmierć ponad 28 tys. oficerów zamordowanych w Katyniu, miliony ofiar podczas II wojny światowej oraz olbrzymie zniszcznia – trzeba o tym wszystkim pamiętać. Pokój i zabezpieczenie bezpieczeństwa dla polskich obywateli, nie mają dziś ceny – powiedział w Polskim Radiu 24 Andrzej Ostrowski, wiceprezes i właściciel spółki Ostrowski Arms.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Romuald Szeremietiew o inicjatywie Trójmorza i współpracy z USA: droga Polski do potęgi

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2019 19:41
- Realizacja programu Trójmorza jest możliwa tylko przy wsparciu Stanów Zjednoczonych i dzięki militarnej obecności amerykańskiej. Od tego zaczyna się droga Polski do potęgi - powiedział w Polskim Radiu 24 Romuald Szeremietiew, były minister obrony narodowej.
rozwiń zwiń