Znaczenie traktatu polsko-francuskiego. "Przełomowy dokument"

- To przełomowy dokument, ważny dla bezpieczeństwa Polski oraz wzmacniania naszego potencjału militarnego - mówili goście audycji "Cafe Armia" w Polskim Radiu 24 na temat traktatu podpisanego w piątek przez Polskę i Francję. Dokument przewiduje, że oba kraje będą wzmacniać suwerenność, konkurencyjność oraz bezpieczeństwo w Europie.

2025-05-10, 09:57

Znaczenie traktatu polsko-francuskiego. "Przełomowy dokument"
Premier Donald Tusk oraz prezydent Republiki Francuskiej Emmanuel Macron podczas konferencji prasowej po podpisaniu polsko-francuskiego traktatu. Foto: PAP/Marcin Obara

Dwustronne porozumienie o wzmocnionej przyjaźni i współpracy podpisali prezydent Emmanuel Macron i premier Donald Tusk w Nancy. Francja po raz pierwszy zawarła tego typu traktat z krajem niebędącym jej sąsiadem.

Posłuchaj

Bartek Głowacki (Altair Agencja Lotnicza), Juliusz Sabak (Portal Obronny), Mariusz Cielma (Nowa Technika Wojskowa) gośćmi Agnieszki Drążkiewicz (Cafe Armia) 25:51
+
Dodaj do playlisty

Redaktor naczelny "Nowej Techniki Wojskowej" Mariusz Cielma mówił na antenie Polskiego Radia 24, że traktat to "dokument na miarę czasów". - Na miarę też i możliwości Europy. Nie oszukujmy się, potencjał militarny i polityczny Europy jest na pewno mniejszy niż choćby Stanów Zjednoczonych - ocenił Cielma. Dodał, że Francja jest jednak w skali europejskiej liczącą się militarnie silą, która posiada broń atomową i aspiruje do roli politycznego lidera.

Polska i Francja zobowiązują się w traktacie  pomagać sobie i chronić w razie zagrożenia, ale też dążyć do współpracy w innych kluczowych dziedzinach. Według Juliusza Sabaka z Portalu Obronnego nie są to twarde deklaracje, choć ważne dla naszego potencjału odstraszania. Ekspert pytany o ewentualne wsparcie Polski przez francuską broń nuklearną, wyraził w tej kwestii umiarkowany optymizm. - Poczekałbym na to, aż to się przekształci w jakieś realne działania, w jakieś, że tak powiem, dokumenty wykonawcze. Bo takie deklaracje są bardzo fajne, ale potem? No, trzeba przejść do konkretów. No i tu się zwykle sprawa rozmywa - stwierdził.

W ocenie Bartka Głowackiego "to, że ta inicjatywa dzieje się tu i teraz, też nie jest przypadkowe". Trump się wycofał, a w polityce nie ma próżni. Wchodzą nowi gracze. Wchodzi Francja, która już od dawna chce być razem z Niemcami, wiodącą siłą w Europie. Jeżeli jest tam miejsce dla nas, to uważam, że trzeba się tylko z tego cieszyć, przyklaskiwać i jak najbardziej wyzyskać ten moment, żebyśmy także my, jako podatnicy, jako obywatele Unii, jako obywatele Polski, jak najwięcej na tym skorzystali - powiedział.

REKLAMA

Czytaj także:

***

Audycja: Cafe Armia
Prowadząca: Agnieszka Drążkiewicz
Goście: Bartek Głowacki (Altair Agencja Lotnicza), Juliusz Sabak (Portal Obronny), Mariusz Cielma (Nowa Technika Wojskowa)
Data emisji: 10.05.2025
Godzina emisji: 8.30

Źródło: Polskie Radio 24/paw

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej