more_horiz

Aneksja części ziem Ukrainy. Wiceszef MON: rosyjska armia sobie nie radzi, dlatego Putin fałszuje referenda

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2022 09:21
- To absolutnie nieakceptowalna decyzja Putina. Dziś, kiedy wojska Federacji Rosyjskiej nie najlepiej radzą sobie na froncie, zastosowano fortel polegający na sfałszowaniu referendów i wcieleniu 15 proc. terytorium Ukrainy do Federacji Rosyjskiej - powiedział w Polskim Radiu 24 wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz. 
Wojciech Skurkiewicz
Wojciech Skurkiewicz Foto: PR24/Robert Bartosewicz

Władimir Putin wydał w czwartek wieczorem dekrety uznające obwody chersoński i zaporoski za "suwerenne i niepodległe państwa". Decyzję tę ma zatwierdzić rosyjski parlament, a następnie oba terytoria, podobnie jak regiony doniecki i ługański, zostaną anektowane. W piątek natomiast rosyjski przywódca wygłosił przemówienie na ten temat.

- To absolutnie nieakceptowalna decyzja Putina. Jego agresywne zapędy nie prowadzą do niczego dobrego. Dziś, kiedy wojska Federacji Rosyjskiej nie najlepiej radzą sobie na froncie, zastosowano fortel w postaci sfałszowania referendów i wcielenia 15 proc. Ukrainy do Federacji Rosyjskiej - podkreślił Wojciech Skurkiewicz.

Jak zaznaczył, "w tej sprawie jednoznacznie wypowiedziały się nie tylko poszczególne państwa demokratyczne, ale także ONZ".

- W przypadku sytuacji na samej Ukrainie, podejście Polski i Sojuszu Północnoatlantyckiego jest niezmienne. Nadal będziemy wspierać Ukraińców, nadal będziemy przesyłać pomoc wojskową, na ile to jest możliwe - dodał wiceszef MON.

Odniósł się także do kwestii wniosku Ukrainy o przyjęcie do NATO. - Sojusz Północnoatlantycki cały czas ma w swoich doktrynach politykę otwartych drzwi. Nie zamykamy drogi do uczestniczenia w Sojuszu żadnemu krajowi, również Ukrainie. Jeżeli będzie tylko taka możliwość, to Ukraina będzie członkiem NATO. Trudno wyrokować, kiedy, ale jest to kraj, który na to zasługuje - powiedział gość PR24.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
21:25 PR24 2022_10_01-08-34-54.mp3 Wojciech Skurkiewicz o aneksji dokonanej przez Putina (Cafe Armia) 

***

Audycja: "Cafe Armia"

Prowadząca: Agnieszka Drążkiewicz

Gość: Wojciech Skurkiewicz (wiceszef MON) 

Data emisji: 1.10.2022

Godzina emisji: 8.36

bartos/kor

Zobacz także

Zobacz także