more_horiz

Czołgi Leopard dla Ukrainy. Wiceszef MON: kluczowe jest szkolenie załóg

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2023 12:35
- Dla nas jest bardzo ważne, żeby to szkolenie odbywało się bardzo szybko, żeby przeszkolić jak największą liczbę załóg. To jest kluczowe odnośnie sprzętu, który będzie przekazany stronie ukraińskiej. Jesteśmy gotowi do tego, żeby cześć żołnierzy, którzy będą obsługiwać czołgi Leopard wyszkolić w naszych centrach symulatorowych i na naszych czołgach - mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Skurkiewicz, wiceminister obrony narodowej.
Wojciech Skurkiewicz
Wojciech SkurkiewiczFoto: PR24/Robert Bartosewicz

Wojciech Skurkiewicz dementował doniesienia niemieckiego "Spiegla" o tym, że Warszawa nie zapewnia pakietów szkoleniowych i części zamiennych dla przekazywanych Ukrainie czołgów Leopard. Niemcy twierdzą, że Polska nie robi tego, mimo że jako jedyny kraj potwierdza deklarację dostaw Leopardów 2 A4.

Wiceminister obrony podkreślał, że szkolenie załóg armii ukraińskiej jest dziś niezbędne i kluczowe. - Te działania, które podjęliśmy na rzecz powstania szerokiej koalicji, która przekazałaby czołgi Leopard na rzecz armii ukraińskiej, stały się faktem. W tym obszarze również strona polska zadeklarowała się, że wesprze pakietem szkoleniowym tę koalicję. Tak jak wczoraj powiedział w Kijowie minister Mariusz Błaszczak, 11. Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej została wyznaczona do tego, by tego typu szkolenia prowadzić, będą się one odbywać w bardzo intensywny sposób, zależy nam, by nie były to długie miesiąc, ale tygodnie, zęby załogi te mogły korzystać ze sprzętu, który zostanie przekazany stronie ukraińskiej. To bez wątpienia ważna decyzja, ważna deklaracja, bardzo ważne wczorajsze spotkanie w Kijowie zaznaczył gość audycji. 

Posłuchaj
18:34 PR24 2023_02_04-08-38-44_CF2.mp3 Wojciech Skurkiewicz o wsparciu wojskowym dla Ukrainy (Polskie Radio 24 / Cafe Armia)

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował Polsce za wsparcie w walce z rosyjską agresją i podkreślił jej ważną rolę jako inicjatora tzw. koalicji czołgowej. Szef państwa spotkał się w piątek w Kijowie z wicepremierem, szefem MON Mariuszem Błaszczakiem, któremu wręczył Order Za Zasługi I Klasy.

Czytaj także:

Więcej w zapisie audycji. 

  * * *

  Audycja: Cafe Armia

  Prowadząca: Agnieszka Drążkiewicz

  Gość: Wojciech Skurkiewicz

  Data emisji: 04.02.2023

  Godzina emisji: 08.38

  PR24/ka

  Zobacz także

  Zobacz także