more_horiz

Gen. Jarosław Gromadziński: Polska ma wysoką rangę i uznanie jeśli chodzi o wsparcie Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2023 11:30
Krótko po rosyjskiej agresji na Ukrainę, latem ubiegłego roku, siły NATO pod przewodnictwem USA utworzyły Security Assistance Group – Ukraine (SAG-U). Zastępcą dowódcy ds. interoperacyjnych w tym Międzynarodowym Zespole ds. Pomocy Ukrainie został gen. Jarosław Gromadziński. W Polskim Radiu 24 wojskowy opowiadał o tworzeniu zespołu i działaniach na rzecz pomocy Ukrainie.
Gen. Jarosław Gromadziński przez ostatnie miesiące służył w Międzynarodowym Zespole ds. Pomocy Ukrainie
Gen. Jarosław Gromadziński przez ostatnie miesiące służył w Międzynarodowym Zespole ds. Pomocy UkrainieFoto: 18 Dywizja Zmechanizowana

Gen. Jarosław Gromadziński zwrócił uwagę na to, że w SAG-U było dwóch zastępców dowódcy - jednym był Amerykanin, a drugim - Polak, właśnie gen. Gromadziński. - To pokazuje, że Polska ma wysoką rangę i uznanie wśród sojuszników, jeśli mówimy o wsparciu Ukrainy - zaznaczył.

Gen. Jarosław Gromadziński przypomniał kluczową rolę Polski w koordynacji pomocy Zachodu dla broniącej się Ukrainy. Jedną rzeczą jest oczywiście znaczna pomoc wojskowa naszego kraju dla sąsiada, ale przede wszystkim fundamentalne znaczenie miało powstanie hubu transportowego w Polsce. Na początku pełnoskalowej rosyjskiej agresji na Ukrainę cała pomoc szła przez nasz kraj. Dopiero potem doszły kanały przez Słowację i Rumunię, jednak nadal to Polska jest kluczowa dla tej komunikacji.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
21:00 [PR24]PR24 (mp3) 22 kwiecień 2023 08_35_04_CA.mp3 Gen. Jarosław Gromadziński o służbie w Międzynarodowym Zespole ds. Pomocy Ukrainie ("Cafe Armia" / PR24)

* * *

Audycja: "Cafe Armia"
Prowadzi: Agnieszka Drążkiewicz
Gość: gen. Jarosław Gromadziński (zastępca dowódcy SAG-U)
Data emisji: 22.04.2023
Godzina emisji: 08.35

PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także