Mózg źródłem moralności

Z najnowszych badań naukowców wynika, że źródło naszej moralności znajduje się w mózgu. O faktach i mitach dotyczących moralności mówił w rozmowie z Henrykiem Szrubarzem dr Michał Bilewicz, psycholog.

2015-01-05, 10:01

Mózg źródłem moralności
. Foto: flickr/Allan Ajifo

Posłuchaj

19.11.14 Dr Michał Bilewicz: „Nie istnieje coś takiego jak jednolite zdrowie moralne (…)”
+
Dodaj do playlisty

Psycholog społeczny Jonathan Haidt w swojej książce „Prawy umysł” stawia tezę, że źródło postawy moralnej ludzi tkwi w mózgu. Dr Michał Bilewicz wskazywał w Polskim Radiu 24, że istnieje wiele różnych sposobów rozumienia moralności.

– Żyjemy w różnych wspólnotach moralnych, które nie zawsze umieją się porozumieć i moralność definiujemy bardzo różnie. Nie istnieje coś takiego jak jednolite zdrowie moralne, ponieważ moralności jest kilka i utrudnia nam to porozumiewanie się ze sobą – wyjaśniał psycholog.     

Gdzie znajduje się ośrodek moralności w mózgu?

O ile naukowo stwierdzono, że za moralność człowieka odpowiedzialny jest mózg, o tyle wciąż nieznana pozostaje lokalizacja tego ośrodka. Zdaniem Gościa PR24 mózg jest tak skomplikowanym organem, że trudno określić dokładne miejsce, które stanowi źródło moralności.

– Jesteśmy w stanie zidentyfikować okolice mózgu odpowiedzialne za pewne podstawowe reakcje człowieka, jak obrzydzenie, współczucie. Tak naprawdę wszystkie te ośrodki składają się na rozumowanie moralne i mechanizmy te mają podłoże biologiczne. Jednak aby zrozumieć zachowanie moralne człowieka, to trzeba zrozumieć jego emocje – mówił dr Michał Bilewicz.

REKLAMA

Gościem „Rozmów o Zdrowiu” był także inż. Roman Kustosz z Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu, który opowiadał o perspektywach budowy sztucznego serca.

Zapraszamy do odsłuchania audycji Henryka Szrubarza!

PR24/GM

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej