X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

T. Sakiewicz: z G. Schetyną jako liderem opozycja nie wygra kolejnych wyborów

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2019 09:47
- Zyskiem Prawa i Sprawiedliwości w związku z sytuacją w Senacie jest wzmocnienie Grzegorza Schetyny. Marzeniem Jarosława Kaczyńskiego jest, by Grzegorz Schetyna utrzymał się jak najdłużej. Ten lider zapewnia, że opozycja nie wygra kolejnych wyborów - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny "Gazety Polskiej". Gośćmi "Debaty poranka" byli również Katarzyna Kozłowska, redaktor naczelna "Faktu" i publicysta Piotr Pałka.
Audio
  • 14.11.19 T. Sakiewicz: wzmocnienie G. Schetyny to zysk dla PiS-u. Z nim opozycja nie wygra kolejnych wyborów (PR24)
Tomasz Grodzki i Grzegorz Schetyna
Tomasz Grodzki i Grzegorz SchetynaFoto: PAP/Tomasz Gzell

Wybór marszałka Senatu X kadencji z Koalicji Obywatelskiej potwierdził, że krucha większość opozycji potrafi się skonsolidować i postawić Prawu i Sprawiedliwości. W "Debacie poranka" Polskiego Radia 24 dziennikarze i publicyści dyskutowali o wpływie tego wydarzenia na nadchodzące wybory prezydenckie.

pap tomasz grodzki 1200.jpg
Grzegorz Schetyna: w Senacie został uhonorowany werdykt wyborczy z 13 października

Zysk Prawa i Sprawiedliwości

Redaktor Katarzyna Kozłowska zwróciła uwagę na to, że wynik wyborów potwierdza mandat Zjednoczonej Prawicy, jednak wyborcy powiedzieli, że chcą więcej przejrzystości i kontroli procesu wyborczego. Równocześnie sytuacja w Senacie uratowała - jej zdaniem - Platformę Obywatelską przed rozpadem.

- Dzięki sytuacji w Senacie Platforma Obywatelska nie rozpadnie się. PiS, dzięki zrealizowanej strategii, nie ma większość w drugiej izbie parlamentu - powiedziała. Zaznaczyła jednak, że do zmiany przywództwa w PO jednak dojdzie.

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] Dr Maciej Onasz: każda nieobecność w Senacie może mieć spore konsekwencje polityczne

Nie był tego taki pewien Tomasz Sakiewicz, który zauważył, że Grzegorz Schetyna być może nawet umocnił swoją pozycję. Z całą pewnością pomógł mu wybór marszałka Senatu z KO. A to - jak stwierdził - może być dobre dla PiS-u.

- Zyskiem Prawa i Sprawiedliwości w związku z sytuacją w Senacie jest wzmocnienie Grzegorza Schetyny. Marzeniem Jarosława Kaczyńskiego jest, by Grzegorz Schetyna utrzymał się jak najdłużej. Ten lider zapewnia, że opozycja nie wygra kolejnych wyborów - wyjaśnił.

Wybory prezydenckie

Sprawa Senatu, przywództwa Grzegorza Schetyny oraz inauguracji obu izb parlamentu wprost poprowadziła gości Polskiego Radia 24 do dyskusji o wyborach prezydenckich. Zauważono, że Andrzej Duda de facto już rozpoczął kampanię, podobnie lider PSL-u, Władysław Kosiniak-Kamysz. Tymczasem w Platformie Obywatelskiej wciąż nie wyłoniono kandydata. Ten ma zostać wyłoniony w prawyborach, do których zgłasza się coraz więcej osób.

Katarzyna Kozłowska stwierdziła, że kandydat powinien być możliwie "najczystszy", żeby nie było łatwo znaleźć u niego niepopularnych decyzji czy wpadek. Zarówno Rafał Trzaskowski, jak i Radosław Sikorski jej zdaniem takimi kandydatami nie są. - Największe szanse na kandydowanie ma Małgorzata Kidawa-Błońska, została przetestowana i odebrana pozytywnie - stwierdziła.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Senat wybrał przewodniczących komisji senackich oraz ich składy osobowe

- Małgorzata Kidawa-Błońska ma największe szanse, przynajmniej na zewnątrz, jeśli chodzi o poparcie wyborców. W starciu z Andrzejem Dudą nie ma wielkich szans, nie jest "fighterem". Ona trochę boi się własnego cienia - skomentował to Tomasz Sakiewicz.

- Opozycja potrzebuje rozwiązania, które wzniesie ją na inny poziom w wyborach prezydenckich. Takiego rozwiązania nie widać. Będzie musiała wystawić kandydata bez obciążającej historii. Radosław Sikorski, Rafał Trzaskowski czy Donald Tusk odpadają - podkreślił Piotr Pałka.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

"Debatę poranka" prowadził Stanisław Janecki.

Polskie Radio 24/jmo

______________________

Data emisji: 14.11.2019

Godzina emisji: 8.38

Czytaj także

Ł. Pawłowski: wybór Tomasza Grodzkiego to pierwszy sukces opozycji od 2015 r.

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2019 20:50
- Po wyborze Tomasza Grodzkiego na marszałka opozycja może powiedzieć, że jest w stanie coś wygrać, że skoro zwyciężyła w Senacie, to może zwyciężyć w wyborach prezydenckich - powiedział Łukasz Pawłowski z Ogólnopolskiej Grupy Badawczej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jakub Pacan: "na skrzydłach" ugrupowania muszą się odróżniać. PiS jest partią rozsądku

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2019 10:19
- PiS przedstawia się jako partia rozsądku, chce zdobywać nowy elektorat. Na skrzydłach partie muszą się odróżniać - mówił w Polskim Radiu 24 Jakub Pacan z "Tygodnika Solidarność". Gośćmi "Debaty poranka" byli także Jakub Majmurek z "Krytyki Politycznej" oraz Krzysztof Karnkowski z "Gazety Polskiej Codziennie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dekoncentracja mediów. L. Jaworski (Porozumienie): trzeba wypracować stanowisko

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2019 08:28
- Media są istotnym elementem życia politycznego. Zdziwiłbym się, gdyby nie wypracowano stanowiska dotyczącego funkcjonowania tej sfery - powiedział w Polskim Radiu 24 Lech Jaworski z Porozumienia Jarosława Gowina.
rozwiń zwiń