S. Gajewski: obie strony powinny dążyć do przywrócenia zaufania do wymiaru sprawiedliwości
- Kluczową rzeczą jest, żeby społeczeństwo miało zaufanie do wymiaru sprawiedliwości. Dzisiaj przeciętny obywatel, zaczyna odbierać wymiar sprawiedliwości jako arenę sporu politycznego - mówił w Polskim Radiu 24 dr Sebastian Gajewski z centrum Daszyńskiego. Gośćmi "Debaty poranka" byli także Maciej Kożuszek z "Gazety Polskiej" i Michał Płociński z "Rzeczpospolitej".
2019-12-16, 10:33
Posłuchaj
W czwartek w Sejmie złożono projekt ustawy reformującej ustrój sądów powszechnych. Dokument promowany jest przez posłów Solidarnej Polski: Sebastiana Kaletę, Jana Kanthaka i Jacka Ozdobę. Projekt wzbudził silny sprzeciw polityków opozycyjnych i mediów niechętnych rządowi Prawa i Sprawiedliwości. W Polskim Radiu 24 dyskutowali o nim publicyści: Maciej Kożuszek, Michał Płociński i dr Sebastian Gajewski.
Powiązany Artykuł
Jarosław Sellin: wyrok na Jana Śpiewaka dowodzi, w jak złej kondycji jest sądownictwo
"Wymiar sprawiedliwości musi budzić zaufanie"
Sebastian Gajewski, komentując działania części sędziów i adwokatów, a także odnosząc się do wypowiedzi polityków, stwierdził, że sytuacja wokół wymiaru sprawiedliwości budzi niepokój.
- Kluczową rzeczą jest, żeby społeczeństwo miało zaufanie do wymiaru sprawiedliwości. [...] Dzisiaj mamy sytuację, że jest konflikt między częścią środowiska sędziowskiego i władzą wykonawczą i partią rządzącą. Przeciętny obywatel, [...] zaczyna odbierać wymiar sprawiedliwości jako arenę sporu politycznego - mówił Sebastian Gajewski.
>>> [ZOBACZ TAKŻE] Antoni Macierewicz: Sąd Najwyższy dopuścił się absolutnego bezprawia
REKLAMA
Podkreślił, że "zwykły Kowalski" nie wdaje się w szczegóły prawno-konstytucyjne, ocenia tylko prosty przekaz medialny. Z powodu sporu będzie przekonany, że niekorzystny na niego wyrok, nawet w lokalnym sądzie, zapadł dlatego, że popiera daną partię, a sędzia jest zwolennikiem przeciwnej.
- Dzisiaj wydaje się, że bez względu na to, jak oceniamy ten spór i komu przyznajemy słuszność, [...] to wszystkie strony sporu powinny dążyć do przywrócenia minimum zaufania do wymiaru sprawiedliwości - dodał.
Problem polskiego systemu sądownictwa
Maciej Kożuszek podkreślił, że wiele problemów wynika z tego, jak skonstruowany jest polski system prawny, który w części odziedziczony jest po PRL-u, a na to nałożono rozwiązania już z III RP.
- Teraz, w 2019 roku, rząd Zjednoczonej Prawicy próbuje dalej coś w tym systemie zmieniać, reformować go. Największą wadą tego systemu jest to, że on nigdy nie został stworzony od podstaw na silnych, liberalnych fundamentach, jak chociażby w Stanach Zjednoczonych. To jest największy problem - mówił publicysta.
REKLAMA
Wyjaśnił, że konsekwencją jest to, że część sędziów "broni swoich przywilejów", ale część działań wymierzonych w rząd podejmuje w dobrej wierze, w przeświadczeniu, że broni idealnego systemu trójpodziału władzy.
Michał Płociński, odwołując się do wyroku na Jana Śpiewaka, podkreślił, że jest to wygodny argument zwolenników reformy sądownictwa, aby "PiS przeprowadził reset w wymiarze sprawiedliwości".
- Pytanie, co nam ten reset da, co nam przyniesie. Zmiana w sądownictwie trwa już od lat, piąty rok zmian w sądownictwie i co? Jesteśmy w lepszej sytuacji, niż byliśmy w 2014 roku? - skomentował, sugerując, że rząd "ugrzązł" w reformie, więc próbuje iść na noże z wymiarem sprawiedliwości ze względu na kampanię prezydencką Andrzeja Dudy - aby pokazać sprawczość władzy.
REKLAMA
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.
* * *
Audycja: "Debata poranka"
Prowadzi: Grzegorz Jankowski
Goście: Maciej Kożuszek ("Gazeta Polska"), Michał Płociński ("Rzeczpospolita), dr Sebastian Gajewski (Centrum Daszyńskiego)
Data emisji: 16.12.2019
Godzina emisji: 8.37
jmo
Polecane
REKLAMA