more_horiz

"Implikacje uderzą w cały holding TVN24". Kożuszek o ustawie medialnej

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2021 09:25
- W obecnej sytuacji nie można tego uznać za jedynie porządkowanie prawa i łatanie w nim luk - o ustawie medialnej mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Kożuszek ("Gazeta Polska"). Gośćmi audycji byli także dr Sebastian Gajewski (Centrum im. Ignacego Daszyńskiego) i Jerzy Mosoń (Fundacja Fibre).
Nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji zakazuje posiadania udziałów większościowych w polskich mediach kapitałowi spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
Nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji zakazuje posiadania udziałów większościowych w polskich mediach kapitałowi spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.Foto: Verconer/Shutterstock

Nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji zakazuje posiadania udziałów większościowych w polskich mediach kapitałowi spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Dotyczy to między innymi stacji TVN, która należy do amerykańskiego koncernu Discovery. Sejm przyjął nowe prawo w sierpniu. We wrześniu ustawę odrzucił Senat. Weto izby wyższej zostało odrzucone w piątek głosami sejmowej większości.

Na antenie Polskiego Radia 24 Sebastian Gajewski wskazał, że "rzeczywiście tę nowelizację ustawy Radiofonii i Telewizji można by potraktować jako porządkowanie przepisów prawa czy usuwania luk w prawie, gdybyśmy nie mieli 2021 r. tylko na przykład rok 1999 albo 2000".

"Ład medialny w Polsce jest w określony sposób ukształtowany"

- Często PiS i Zjednoczona Prawica posługuje się takim argumentem, że te regulacja, które są wprowadzane, te rozwiązania, że one są znane krajom europejskim, wielu porządkom prawnym, więc tak naprawdę nie ma się o co bić i o co kłócić, że to jest wprowadzenie pewnych standardów obecnych powszechnie - powiedział. - I nawet jeśli w części jest to prawda, to trzeba mieć pełną świadomość tego, że ta nowelizacja jest wprowadzana wtedy, kiedy ład medialny jest w Polsce w określony sposób ukształtowany - podkreślił.

Maciej Kożuszek również podkreślił, że "w obecnej sytuacji nie można tego uznać za jedynie porządkowanie prawa i łatanie w nim luk". - Powinniśmy brać pod uwagę te implikacje wynikające z danych przepisów, które w dużym stopniu będą uderzać w cały holding TVN24 - zaznaczył.

- Ja oczywiście mam wrażenie, że grubo przesądzone są kwestie dotyczące, chociażby tego, jak zmieni się polityka USA w odniesieniu do Polski - dodał redaktor "Gazety Polskiej".

"Zasłona dymna"

- Od początku twierdzę, że to jest działanie na zasadzie zasłony dymnej - podkreślił z kolei Jerzy Mosoń z Fundacji Fibre. Ocenił, że "wtedy kiedy pojawiają się niewygodne dla ekipy rządzącej informacje, to wypuszcza się coś w stylu ustawy medialne, aby przekierować uwagę opinii publicznej".

- Chodzi o to, by przekierować uwagę z tych naprawdę bardzo ważnych i niebezpiecznych dla polskiego społeczeństwa informacji, na coś, co za chwilę przestanie mieć rację bytu - wskazał. - Sam prezydent Andrzej Duda twierdzi, że jako piewca i zwolennik demokracji, pluralizmu i równych zasad nie podpisze takiej ustawy - dodał.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
22:20 PR24_mp3 2021_12_20-08-36-16.mp3 Jerzy Mosoń: ustawa medialna to zasłona dymna (Polskie Radio 24)

***

Audycja: "Debata poranka"

Prowadzący: Mirosław Skowron

Goście: dr Sebastian Gajewski (Centrum im. Ignacego Daszyńskiego), Maciej Kożuszek ("Gazeta Polska"), Jerzy Mosoń (Fundacja Fibre) 

Data emisji: 20.12.2021

Godzina: 8.35

ZOBACZ TAKŻE: Joanna Kluzik-Rostkowska o inflacji

jb

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem