more_horiz

"Autokompromitacja NIK". Marek Wróbel o konferencji prasowej ws. Pegasusa

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2022 10:09
Nie rozumiem, co tu się stało. Pojawiają się teorie spiskowe, że to są "agenci Jarosława Kaczyńskiego, którzy mają skompromitować ostatnią niezależną instytucję w Polsce". Dla mnie to jest bardzo dziwne - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Wróbel z Fundacji Republikańskiej, odnosząc się do konferencji prasowej NIK ws. Pegasusa. Gośćmi "Debaty poranka" byli także Samuel Pereira z portalu tvp.info i dr Bartosz Machalica z Instytutu Daszyńskiego.

W poniedziałek Najwyższa Izba Kontroli zorganizowała konferencję prasową dotyczącą pojawiających się od piątku w mediach doniesień o domniemanej rządowej inwigilacji aż 500 urządzeń należących do pracowników NIK. Pierwotnie w mediach mówiono o tysiącach ataków Pegasusem, jednak na konferencji prasowej anonimowy ekspert stwierdził, że "użycie oprogramowania typu Pegasus wobec urządzeń pracowników Najwyższej Izby Kontroli to »hipoteza robocza«". Na konferencji nie przedstawiono także żadnych dowodów ani poszlak, a jedynie przypuszczenia i domniemania. W Polskim Radu 24 mówili o tym publicyści: Marek Wróbel, Samuel Pereira i dr Bartosz Machalica.

Marek Wróbel z Fundacji Republikańskiej zaczął się zastanawiać, dlaczego kierownictwo Najwyższej Izby Kontroli "wchodzi w tak daleko idącą narrację, w tak daleko idącą autokompromitację". Zwrócił uwagę na to, że nawet dziennik "Rzeczpospolita", zwrócił uwagę na kuriozalność konferencji prasowej.

- Nie rozumiem, co tu się stało. Pojawiają się teorie spiskowe, że to są "agenci Jarosława Kaczyńskiego, którzy mają skompromitować ostatnią niezależną instytucję w Polsce" itd. Dziwne, dziwne, dziwne - mówił Marek Wróbel.

Samuel Pereira z tvp.info przypomniał, jak wyglądała sytuacja dotycząca przekazu informacji nt. domniemanej inwigilacji w NIK-u. Jak zauważył, w piątek wiele mediów podało bezkrytycznie przecieki z Izby, a w poniedziałek, na konferencji prasowej, dziennikarz portalu tvp.info zadał tylko kilka prostych pytań, co już pozwoliło ukazać, że NIK nie ma na nic dowodów.

- I poszła od razu informacja, która co miała na celu? Miała na celu stworzenie fake newsa, że państwo polskie, służby państwa polskiego inwigilują 500 osób w jednej instytucji. To by znaczyło, że nie dotyczy to jednego postępowania, tylko całej instytucji. (...) Myślę, że przyczyną blamażu tej konferencji prasowej jest pójście w zaparte Banasia seniora i Banasia juniora, którzy wiedzą, co mają za uszami, wiedzą, jakie mają problemy z prawem i próbują w ten sposób "uciec do przodu" - mówił Samuel Pereira.

Dr Bartosz Machalica z Centrum im. Daszyńskiego stwierdził, że po piątkowych doniesieniach medialnych i poniedziałkowej konferencji prasowej należy oczekiwać od NIK-u, że przekaże telefony, które miały ponoć paść ofiarą inwigilacji, ekspertom z niezależnych instytucji, żeby to sprawdzili.

- Być może do tej słynnej instytucji CitizenLab, która zweryfikuje te podejrzenia. Bo generalnie CitizenLab zajmował się weryfikacją już wielu telefonów. My słyszymy o tych przypadkach, gdzie potwierdzono - zdaniem tej instytucji - ataki Pegasusem. Jest kilka takich przypadków. Ale w wielu przypadkach te podejrzenia były weryfikowane negatywnie. Na to powinniśmy liczyć, żeby niezależna instytucja po prostu zweryfikowała te oskarżenia - mówił dr Bartosz Machalica.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
21:42 PR24_mp3 2022_02_08-08-36-20_Debata.mp3 Publicyści o konferencji prasowej NIK ("Debata poranka" / PR24)

* * *

Audycja: "Debata poranka"
Prowadzi: Dorota Kania
Goście: Samuel Pereira (szef portalu tvp.info), Marek Wróbel (Fundacja Republikańska), dr Bartosz Machalica (Centrum im. Daszyńskiego)
Data emisji: 08.02.2022
Godzina emisji: 08.36

PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem