more_horiz

"Każda bateria Patriot wzmacnia potencjalnie polskie bezpieczeństwo". Publicyści o deklaracji Niemiec

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2022 09:40
- Każda bateria Patriot, choćby jedna, wzmacnia potencjalnie polskie bezpieczeństwo - mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Rogacin ("Polska. Metropolia warszawska"). Gośćmi "Debaty poranka" byli również Piotr Grzybowski (Tygodnik "Niedziela") i dr hab. Sebastian Gajewski (Centrum im. Ignacego Daszyńskiego).

Niemiecka minister obrony Christine Lambrecht zaproponowała Polsce przekazanie dwóch baterii Patriot, które miałyby chronić polskie niebo przed ewentualnym ostrzałem Rosji lub przypadkowo lecącymi w stronę naszego terytorium rakietami ukraińskimi. Polski minister obrony, wicepremier Mariusz Błaszczak zaproponował przekazanie tych baterii Ukrainie, która bardziej potrzebuje ochrony swojego nieba.

Niemcy odmówiły, stwierdzając, że ich Patrioty wpięte są w system NATO-wskiej obrony powietrznej. Sekretarz Generalny NATO nie widział przeszkód, by przekazać wyrzutnie Ukrainie, twierdząc, że to indywidualna decyzja każdego państwa członkowskiego NATO. Wreszcie niemieckie media donoszą, że propozycja Lambrecht miała charakter stricte PR-owy i nie była skonsultowana z niemieckimi dowódcami wojskowymi.

- Każdy człowiek nie-polityk powinien podejść do tego tematu, że mamy możliwość skorzystania z takiej oferty to z niej skorzystajmy. To tylko przyniesie korzyść - ocenił Wojciech Rogacin

Dr hab. Sebastian Gajewski przyznał, że nie wie, czy dystansowanie się Niemiec od polskiego pomysłu ws. przekazania baterii Ukrainie nie wynika z tego, że "sama propozycja niemieckiej minister obrony narodowej nie została z nikim w Berlinie skonsultowana".  

Z kolei Piotr Grzybowski zwrócił uwagę, że tak naprawdę nie mamy zbyt wielu informacji nt. proponowanego przez Niemcy sprzętu. - Nie wiemy jakie mają być wersje tych wyrzutni, jakie mają być pociski rakietowe, jakie mogą mieć zasięgi - wymienił.   

Więcej w nagraniu.


Posłuchaj
21:52 PR24 2022_11_28-08-36-00.mp3 Publicyści o sprawie niemieckich Patriotów ("Debata poranka")

 

***

Audycja: "Debata poranka"

Prowadził: Mirosław Skowron

Goście: Wojciech Rogacin ("Polska. Metropolia warszawska"), dr hab. Sebastian Gajewski (Centrum im. Ignacego Daszyńskiego), Piotr Grzybowski (Tygodnik "Niedziela") 

Data emisji: 28.11.2022

Godzina emisji: 08.36

kmp

Zobacz także

Zobacz także