Debata Poranka: Sędziowie po kongresie i spotkaniu z prezydentem

2016-09-05, 10:30

Debata Poranka: Sędziowie po kongresie i spotkaniu z prezydentem

O postanowieniach nadzwyczajnego Kongres Sędziów Polskich oraz sytuacji w sądownictwie mówiliśmy w Debacie Poranka. Gośćmi Polskiego Radia 24 byli: Irena Kamińska, prezes Stowarzyszenia Sędziów THEMIS, Marta Kożuchowska-Warywoda ze Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia, prof. Elżbieta Chojna-Duch i prof. Kamil Zaradkiewicz z Uniwersytetu Warszawskiego oraz Łukasz Piebiak, wiceminister sprawiedliwości.

Posłuchaj

05.09.16 24 Debata Poranka.  Goście: Irena Kamińska, Marta Kożuchowska-Warywoda, prof. Elżbieta Chojna-Duch, prof. Kamil Zaradkiewicz i Łukasz Piebiak.
+
Dodaj do playlisty

Przyjęciem uchwał zakończył się nadzwyczajny Kongres Sędziów Polskich w Warszawie. Sędziowie między innymi wzywają do poszanowania wyroków Trybunału Konstytucyjnego oraz sprzeciwiają się odmowie powołania niektórych sędziów przez prezydenta. Proponują też pewne zmiany w wymiarze sprawiedliwości. Do władzy ustawodawczej i wykonawczej zaapelowali o podjęcie rzeczywistego dialogu ze środowiskiem sędziowskim.

– Sam Kongres miał na celu rozpoczęcie debaty publicznej sędziów ze społeczeństwem. Jednym z jego zadań była możliwość wyjścia sędziów z cienia i pokazanie, że jako obywatele chcemy brać czynny udział w debacie publicznej – wyjaśniała Marta Kożuchowska-Warywoda. – To nie jest tak, że nie widzimy niedoskonałości systemu sądownictwa. Jednak ich wyeliminowanie wymaga współpracy środowiska sędziowskiego, władzy ustawodawczej i wykonawczej. Chcemy apelować o dialog – dodała.

W Kongresie nie brali jednak udziału przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości. Wiceminister sprawiedliwości tłumaczył w Polskim Radiu 24 dlaczego.

– Mieliśmy wrażenie, że Kongres Sędziów Polskich ma charakter, przynajmniej w tej wstępnej części, ataku na poczynania rządu i Ministerstwa Sprawiedliwości, dlatego nie chcieliśmy brać udziału – mówił gość Debaty Poranka.  

REKLAMA

– Odbiór Kongresu był upolityczniony. Oczywiście pojawiały się apele o dialog i dyskusję z rządem, ale wiadomo, że pierwsze wystąpienia były naznaczone polityką – zauważyła prof. Elżbieta Chojna-Duch. – Jest potrzebna lepsza współpraca, pozbawiona elementów politycznych – dodała.

Łukasz Piebiak wskazywał na plany rządowe dotyczące wymiaru sprawiedliwości.

– Chcielibyśmy w ramach reformy sądownictwa doprowadzić do zmiany ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Dotychczasowy tryb wyborczy jest skrajnie niedemokratyczny – mówił o planach rządu Łukasz Piebiak.

Jak zwracała uwagę Irena Kamińska, w sądownictwie reformuje się wszystko oprócz tego, co wymaga reformy, czyli kognicja sądów i zakres działania sędziego.

REKLAMA

– Reformuje się struktury, rolę samorządu, rolę dyrektorów – wszystko oprócz tego, co naprawdę wymaga reformy i rzeczywiście poprawiłoby funkcjonowanie sądownictwa. Nie reformuje się kognicji sądów i tego, ile sądy mają do zrobienia oraz zakresu działania sędziego, żeby go zmniejszyć na rzecz dobrze wykształconego personelu pomocniczego. To są rzeczy, które powinno się reformować – wskazywał gość Polskiego Radia 24.

Według prof. Kamila Zaradkiewicza, problemy dotyczące wymiaru sprawiedliwości osadzają się w dostępie do zawodu sędziego i postępowaniach dyscyplinarnych.

– Modele, które mamy sprzyjają patologiom i złym rozwiązaniom – podkreślał. 


Od lewej: Irena Kamińska i Marta Kożuchowska-Warywoda
Od lewej: Irena Kamińska i Marta Kożuchowska-Warywoda; foto: PR24/TB

Więcej w całej Debacie Poranka.

REKLAMA

Audycję prowadził Robert Walenciak.   

Polskie Radio 24/dds

_________________

Data emisji: 05.09.2016

REKLAMA

Godzina emisji: 09.15


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej