more_horiz

Katastrofa ekologiczna na Odrze. Michał Piękoś: żądanie dymisji rządu jest typowe dla opozycji

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2022 09:26
- Rozwiązanie sprawy opiera się teraz na pracy prokuratury, ale polityczny festiwal będzie cały czas trwał - powiedział w Polskim Radiu 24 Michał Piękoś z "Trybuny". Gośćmi "Debaty poranka" byli także Miłosz Lodowski, publicysta oraz Marek Wróbel z Fundacji Republikańskiej.

Premier na konferencji prasowej 15 sierpnia powiedział, że politycy opozycji przedstawili fake news o rtęci. - Pan Donald Tusk podchwycił go bardzo ochoczo. Oni chyba trzymali kciuki za tę rtęć i zdziwili się temu dementi ministra po stronie niemieckiej - dodał. Teraz politycy opozycji domagają się dymisji rządu choć nadal nie wiadomo co jest przyczyną zatrucia wody w Odrze.

Odpowiedzialność za katastrofę

Miłosz Lodowski powiedział na antenie Polskiego Radia 24, że zwolnienia czy dymisje w związku z katastrofą na Odrze nie są właściwym posunięciem ponieważ ciągle nie wiemy czy przyczyną katastrofy były działania człowieka czy procesy naturalne. - Niezależnie od tego czy i jak polskie instytucje miały opóźnienie w działaniu, to nie wiemy co się stało i czy mieliśmy do czynienia z zatruciem. Wydaje się, że decyzje o dymisjach były podjęte z uwagi na opinię publiczną niż zaniedbania - ocenił.

- Wyrzucanie kogokolwiek byłoby nie na miejscu. Zwłaszcza, że ciśnienie polityczne i histeria w ostatnim czasie zelżała - dodał.

Zdaniem Michała Piękosia rozgrywki polityczne wokół całej sprawy toczą się obok wyjaśniania faktycznych powodów katastrofy i będą prowadzone niezależnie od jej przyczyn. - Dochodzi do rozgrywki politycznej między partiami i żądania dymisji rządu są typowe dla opozycji. Rozwiązanie sprawy opiera się teraz na pracy prokuratury. Polityczny festiwal będzie cały czas trwał - powiedział.

Miłosz Lodowski odniósł się m.in. do rozpowszechniania fake newsów na temat wysokiego stężenia rtęci w Odrze. Zdaniem publicysty rozpowszechnianie fałszywych informacji będzie tylko odpychało od mediów ponieważ znacznie utrudniają prawidłowy odbiór rzeczywistości. - Fake newsy być może spowodują, że Polacy w końcu wyłączą media. Wszystko zmierza ku temu, bo inaczej jest problem z racjonalnym podejściem do rzeczywistości - ocenił.

Czytaj także:

Zapraszamy do wysłuchania całej debaty

Posłuchaj
23:57 PR24_mp3 2022_08_17-08-35-41.mp3 Miłosz Lodowski, Marek Wróbel i Michał Piękoś m.in. o sytuacji na Odrze (Debata poranka)

***

Audycja:  Debata poranka

Prowadziła: Dorota Kania

Goście: Miłosz Lodowski (publicysta), Marek Wróbel (Fundacja Republikańska), Michał Piękoś ("Trybuna")

Data emisji: 17.08.2022

Godzina: 8.35

dz

Zobacz także

Zobacz także