Młodzi Izraelczycy znów będą jeździć do Polski na wycieczki edukacyjne. Ministrowie spraw zagranicznych obu krajów podpisali w Warszawie umowę w tej sprawie. Dokument ma nie tylko usystematyzować wyjazdy młodzieży, ale także przełamać impas w relacjach Polski i Izraela.
Organizowane od kilku dekad wycieczki młodych Izraelczyków do byłych niemieckich obozów koncentracyjnych na terenie Polski zostały wstrzymane w czerwcu ubiegłego roku. Strona izraelska nie zgodziła się wówczas na żądanie Polski, by grupom młodzieży nie towarzyszyli już uzbrojeni ochroniarze. Po kilku miesiącach negocjacji udało się zawrzeć kompromis.
W Polskim Radiu 24 sprawę komentowali publicyści: Dariusz Grzędziński z tygodnika "Wprost", Tomasz Sakiewicz z "Gazety Polskiej" i Agaton Koziński.
Agaton Koziński przyznał, że w relacjach polsko-izraelskich doszło do wyraźnej zmiany jakości, jednak przestrzegł przed zbytnim hurraoptymizmem. Zauważył, że różnica w podejściu strony izraelskiej nie wynika wyłącznie z kwestii personalnych - od rozpoczęcia sporu ze stroną polską doszło do zmiany premiera i ministra spraw zagranicznych Izraela - ale ze sposobu prowadzenia polityki przez ten kraj.
- Cały czas stąpamy po grząskich piaskach. Dzisiaj mówimy, że jest lepiej. Jak za tydzień będziemy rozmawiali o tym, że znów jest gorzej, to moim zdaniem nikt by się nie zdziwił tą sytuacją. Premier Benjamin Netanjahu jest specyficznym politykiem, który w specyficzny sposób osadza swoje zależności i swoje interesy polityczne - mówił Agaton Koziński.
Dariusz Grzędziński z "Wprostu" zauważył, że dotąd - przez organizację wycieczek izraelskiej młodzieży do Polski w taki sposób, że młodzież ta była odizolowana od Polaków i ściśle chroniona przez uzbrojone izraelskie służby - budowano przeświadczenie, że Polska jest krajem odległym i niebezpiecznym.
- Druga rzecz, to konstrukcja tych wycieczek i oby tutaj też coś się zmieniło (...). Ta młodzież była oprowadzana wyłącznie po miejscach bolesnych dla naszej wspólnej historii. I one nie powinny - broń Boże - wypadać z tego programu, bo to jest ważna część naszej wspólnej historii, naszych wspólnych doświadczeń. Ale umówmy się, że od 1945 roku w Polsce troszeczkę się zmieniło i warto by było tym ludziom to pokazać - zaznaczył publicysta.
Tomasz Sakiewicz z "Gazety Polskiej" odniósł się do sprawy reparacji wojennych od Niemiec dla Polski w kontekście relacji z Izraelem. Jego zdaniem szanse na uzyskanie reparacji będziemy mieli dopiero wtedy, kiedy będą miały wsparcie międzynarodowe.
- Niemcy muszą widzieć presję i na poziomie dyplomatycznym, i na poziomie opinii publicznej. Nie ma bardziej skutecznego państwa pod tym względem niż Izrael (...). Tutaj sojusz rzeczywiście da Niemcom do myślenia - stwierdził redaktor naczelny "Gazety Polskiej".
Czytaj również:
Więcej w nagraniu.
22:48 [PR24]PR24 (mp3) 23 marzec 2023 08_35_55_Debata.mp3 Publicyści o umowie polsko-izraelskiej ws. wycieczek izraelskiej młodzieży do Polski ("Debata poranka" / PR24)
* * *
Audycja: "Debata poranka"
Prowadzi: Stanisław Janecki
Goście: Agaton Koziński, Dariusz Grzędziński ("Wprost"), Tomasz Sakiewicz ("Gazeta Polska")
Data emisji: 23.03.2023
Godzina emisji: 08.35
IAR/PR24/jmo