Przełom w relacjach z Izraelem. Szynkowski vel Sęk: udało się wynegocjować umowę zgodną z polskim interesem
- Po prawie półtora roku rozmów udało się uzgodnić treść umowy, która zmieni otoczkę wycieczek młodych Izraelczyków do Polski. To umowa zgodna z polskim interesem - podkreślił w Polskim Radiu 24 minister ds. Unii Europejskiej Szymon Szynkowski vel Sęk.
2023-03-23, 07:58
Minister zaznaczył, że niełatwe negocjacje na ten temat trwały prawie półtora roku, ale umowa zupełnie zmieni wymiar tych wycieczek, które "same w sobie są słuszne, lecz Polsce nie odpowiadała ich otoczka".
- Młodzież była odseparowana agentami ochrony, również od możliwości uzyskania obiektywnej informacji i od swoich polskich rówieśników. Przedstawiano jej Polskę, która w dużej mierze nie istnieje - jako kraj groźny, w którym mają czego się obawiać - powiedział Szymon Szynkowski vel Sęk. Jego zdaniem przez to wycieczki nie miały charakteru edukacyjnego, ale dezinformacyjny i niezwykle dla naszego kraju szkodliwy.
Kompromis i podpisanie umowy
Organizowane od kilku dekad wycieczki młodych Izraelczyków do byłych niemieckich obozów koncentracyjnych na terenie Polski zostały wstrzymane w czerwcu ubiegłego roku. Strona izraelska nie zgodziła się wówczas na żądanie Polski, by grupom młodzieży nie towarzyszyli już uzbrojeni ochroniarze.
Po kilku miesiącach negocjacji udało się zawrzeć kompromis. Podpisana umowa przewiduje, że tak jak chciał rząd w Warszawie, to polskie służby będą chronić izraelską młodzież. - Ustaliliśmy, że obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa grupom młodzieży izraelskiej w Polsce czy też polskiej w Izraelu będzie spoczywał na kraju przyjmującym - mówił w czasie uroczystości podpisania umowy polski minister spraw zagranicznych, Zbigniew Rau.
REKLAMA
Szef polskiej dyplomacji dodał, że umowa ma uregulować wszystkie kwestie związane z wycieczkami. W najbliższym czasie polskie ministerstwo edukacji ma opracować program wyjazdów do Izraela dla polskich szkół i stowarzyszeń. Nowy program wymiany edukacyjnej ma też walczyć ze stereotypami, takie jak ten panujący w Izraelu, że Polska jest wyłącznie krajem zagłady Żydów. - Porozumienie stanowi, że programy wizyt młodych Izraelczyków nie będą obejmowały wyłącznie wizyt w miejscach pamięci, związanych z historią Holokaustu - mówił Zbigniew Rau.
Wyjazdy młodzieży do Polski, Niemiec czy Austrii są dla Izraela jednym z najważniejszych elementów nauczania o Holokauście. Co roku do Polski w ramach takiego właśnie programu przyjeżdżało około 40 tysięcy młodych Izraelczyków.
- "Reprezentował pokolenie, które pamiętało wojnę z doświadczeń". Jan Parys o Szewachu Weissie
- "Jesteście naszymi starszymi braćmi". Dialog Jana Pawła II z Żydami
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
Posłuchaj
***
Audycja: "24 Pytania-Rozmowa Poranka"
Prowadzący: Stanisław Janecki
Gość: Szymon Szynkowski vel Sęk (minister ds. Unii Europejskiej)
REKLAMA
Data emisji: 23.03.2023
Godzina emisji: 7.06
bartos
REKLAMA