more_horiz

Przełom w relacjach z Izraelem. Szynkowski vel Sęk: udało się wynegocjować umowę zgodną z polskim interesem

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2023 07:58
- Po prawie półtora roku rozmów udało się uzgodnić treść umowy, która zmieni otoczkę wycieczek młodych Izraelczyków do Polski. To umowa zgodna z polskim interesem - podkreślił w Polskim Radiu 24 minister ds. Unii Europejskiej Szymon Szynkowski vel Sęk. 

Minister zaznaczył, że niełatwe negocjacje na ten temat trwały prawie półtora roku, ale umowa zupełnie zmieni wymiar tych wycieczek, które "same w sobie są słuszne, lecz Polsce nie odpowiadała ich otoczka".

- Młodzież była odseparowana agentami ochrony, również od możliwości uzyskania obiektywnej informacji i od swoich polskich rówieśników. Przedstawiano jej Polskę, która w dużej mierze nie istnieje - jako kraj groźny, w którym mają czego się obawiać - powiedział Szymon Szynkowski vel Sęk. Jego zdaniem przez to wycieczki nie miały charakteru edukacyjnego, ale dezinformacyjny i niezwykle dla naszego kraju szkodliwy.

Kompromis i podpisanie umowy

Organizowane od kilku dekad wycieczki młodych Izraelczyków do byłych niemieckich obozów koncentracyjnych na terenie Polski zostały wstrzymane w czerwcu ubiegłego roku. Strona izraelska nie zgodziła się wówczas na żądanie Polski, by grupom młodzieży nie towarzyszyli już uzbrojeni ochroniarze.

Po kilku miesiącach negocjacji udało się zawrzeć kompromis. Podpisana umowa przewiduje, że tak jak chciał rząd w Warszawie, to polskie służby będą chronić izraelską młodzież. - Ustaliliśmy, że obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa grupom młodzieży izraelskiej w Polsce czy też polskiej w Izraelu będzie spoczywał na kraju przyjmującym - mówił w czasie uroczystości podpisania umowy polski minister spraw zagranicznych, Zbigniew Rau.

Szef polskiej dyplomacji dodał, że umowa ma uregulować wszystkie kwestie związane z wycieczkami. W najbliższym czasie polskie ministerstwo edukacji ma opracować program wyjazdów do Izraela dla polskich szkół i stowarzyszeń. Nowy program wymiany edukacyjnej ma też walczyć ze stereotypami, takie jak ten panujący w Izraelu, że Polska jest wyłącznie krajem zagłady Żydów. - Porozumienie stanowi, że programy wizyt młodych Izraelczyków nie będą obejmowały wyłącznie wizyt w miejscach pamięci, związanych z historią Holokaustu - mówił Zbigniew Rau.

Wyjazdy młodzieży do Polski, Niemiec czy Austrii są dla Izraela jednym z najważniejszych elementów nauczania o Holokauście. Co roku do Polski w ramach takiego właśnie programu przyjeżdżało około 40 tysięcy młodych Izraelczyków.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
16:46 PR24 2023_03_23-07-07-07.mp3 Szymon Szynkowski vel Sęk o umowie ws. wycieczek z Izraela (24 Pytania - rozmowa poranka) 

***

Audycja: "24 Pytania-Rozmowa Poranka"

ProwadzącyStanisław Janecki

Gość: Szymon Szynkowski vel Sęk (minister ds. Unii Europejskiej)

Data emisji: 23.03.2023

Godzina emisji: 7.06

bartos

Zobacz także

Zobacz także