Ekonomiści o wyborach prezydenckich

– Gospodarkę można podzielić na dwie części: realną i polityczną. Obiecać można wszystko, ale nikt danego słowa nie chce zazwyczaj dotrzymać – mówił w Polskim Radiu 24 Mariusz Pawlak, główny ekonomista Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

2015-05-11, 11:54

Ekonomiści o wyborach prezydenckich

Posłuchaj

11.05.15 Mariusz Pawlak: „Jednorazowe ulgi, takie jak zwiększenie kwoty wolnej od podatku czy obniżenie wieku emerytalnego, mogą zaowocować katastrofą”.
+
Dodaj do playlisty

Eksperci ekonomiczni – Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan, Roman Przasnyski, analityk rynku kapitałowego i Mariusz Pawlak z ZPP – mówili w Pulsie Gospodarki o rozwiązaniach gospodarczych, proponowanych przez kandydatów w wyborach prezydenckich.

Reforma systemu podatkowego i zmiana wieku emerytalnego. To jedne z głównych tematów kampanii wyborczej w dziedzinie gospodarki. Jak wskazywał w Polskim Radiu 24 Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan, podniesienie kwoty wolnej od podatku – postulowane m.in. przez Andrzeja Dudę – jest dobrym rozwiązaniem. Zaznaczył przy tym, że w takiej sytuacji należałoby zadbać o inne wpływy do budżetu.

Jeremi
Jeremi Mordasewicz, Konfederacja Lewiatan, Roman Przasnyski, analityk rynku kapitałowego i Mariusz Pawlak z ZPP foto: PR24/JW

–  Podniesienie kwoty wolnej od podatku zapowiadali w zasadzie wszyscy kandydaci. Jednak, jeżeli ma to kosztować 15-20 miliardów złotych rocznie, musimy gdzieś indziej znaleźć te pieniądze. Nie możemy doprowadzić do powiększenia deficytu budżetowego – wskazywał Mordasewicz.

REKLAMA

Mariusz Pawlak, główny ekonomista Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, podkreślał, że ważne jest, by pomysły polityków pojawiające się kampanii wyborczej mogły być wprowadzane w życie bez szkody dla jakiejkolwiek grupy społecznej.

– Jednorazowe ulgi, takie jak zwiększenie kwoty wolnej od podatku czy obniżenie wieku emerytalnego, mogą zaowocować katastrofą. Z drugiej strony, mamy gospodarkę realną, w której drzemie duży potencjał. Trzeba go jednak uwolnić, umożliwiając przedsiębiorcom rozwój. Wówczas, gdy to zostanie zagwarantowane, wzrośnie zatrudnienie i zamożność społeczeństwa, a co za tym idzie - dochody budżetowe, z których można finansować obietnice wyborcze – zauważył ekonomista.

Kwestie związane z gospodarką w swoim programie ujął także Bronisław Komorowski. Ubiegający się o reelekcję prezydent chce m.in., by wątpliwości wynikające z prawa podatkowego były rozstrzygane na korzyść podatnika. Gościem audycji był także Roman Przasnyski, analityk rynku kapitałowego.

Z ekonomistami rozmawiała Grażyna Raszkowska.

REKLAMA

Polskie Radio 24/mp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej