Obietnice wyborcze Andrzeja Dudy
Andrzej Duda, prawdopodobnie nowy prezydent Polski, obiecał wyborcom w swojej kampanii wiele zmian. Goście Puls Gospodarki: Aleksander Łaszek z Forum Obywatelskiego Rozwoju, Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan i dziennikarz Gazety Wyborczej Witold Gadomski, analizowali, czy Polskę stać na realizację tych obietnic.
2015-05-25, 11:53
Posłuchaj
Obietnice wyborcze Andrzeja Dudy kosztowałyby nasz budżet w ciągu 5 lat ok. 250 mld zł. Skąd jednak wziąć tak wielkie pieniądze?
– Kiedy rządził PiS, mieliśmy fantastyczny wzrost gospodarczy powyżej 6 proc. i przegłosowane dwie ustawy: o obniżeniu składki rentowej i likwidacji trzeciego progu podatkowego. Przez to mieliśmy 15 miliardowy deficyt w funduszu rentowym. Pokrycia nie znalazł też trzeci próg – powiedział Jeremi Mordasewicz.
Duda zaproponował również przywrócenie poprzedniego wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn). Żeby to uczynić, budżet musi znaleźć 65 mld zł.
– Ograniczenie tego wieku mogłoby się wiązać z odpowiednim stażem pracy. Prawdopodobnie jeśli taki projekt powstanie, to ograniczony będzie stażem pracy wynoszącym 40 lat – stwierdził Witold Gadomski.
REKLAMA
![](http://static.polskieradio.pl/images/6c4082ab-4a02-45d1-bc2d-0cf76d02352c.jpg)
Nasze społeczeństwo się starzeje i dlatego koszty emerytur z roku na rok są coraz większe. Dlatego zdaniem Aleksandra Łaszka powrót do poprzedniego wieku emerytalnego jest niewskazany.
– Cofnięcie wieku emerytalnego w tej kadencji jest jeszcze do wytrzymania, ale w następnej daje dużo większe koszty. Ten efekt jest narastający – utrzymywał gość Polskiego Radia 24.
REKLAMA
Goście Pulsu Gospodarki mówili o bardzo dobrych nastrojach przedsiębiorców, planach prywatyzacji Poczty Polskiej, Banku Pocztowym na giełdzie oraz zwolnieniu podatkowym dla frankowiczów.
Gospodarzem audycji byłą Justyna Golonko.
Polskie Radio 24/dds
REKLAMA
REKLAMA