Wyzwania nowego ministra zdrowia

Eksperci Pulsu Gospodarki zastanawiali się, jak prof. Marian Zembala poradzi sobie w nowej funkcji i jakie zadania czekają szefa resortu zdrowia. Gośćmi programu gospodarczego Polskiego Radia 24 byli: Sylwia Szparkowska, ekspert ds. systemu ochrony zdrowia i publicystka „Medycyny Praktycznej”, Jeremi Mordasewicz, ekspert Konfederacji Lewiatan oraz Roman Przasnyski, analityk rynku kapitałowego.

2015-06-16, 11:44

Wyzwania nowego ministra zdrowia

Posłuchaj

+
Dodaj do playlisty

Prof. Marian Zembala zastąpił na stanowisku Bartosza Arłukowicza, który był krytykowany m.in. za wprowadzenie pakietu onkologicznego i niemalejące kolejki do specjalistów. Goście zgodnie przyznali, że najtrudniejszą sprawą, z jakim będzie musiał się zmagać nowy minister zdrowia to niewydolny system zarzadzania służbą zdrowia.

– Zadania stojące przed prof. Marianem Zembalą to nie są zadania na cztery miesiące. Oczekiwania, które ma środowisko lekarskie i menadżerów zdrowia są dużo szersze niż on jest w stanie zrobić. Zostają mu więc zadania ściśle organizacyjne, jak poprawienie tego, co nie wyszło ministrowi Arłukowiczowi  – powiedziała Sylwia Szparkowska.

Jeremi Mordasewicz zaznaczył, że problematyczne jest również pozyskiwanie pieniędzy na służbę zdrowia. 

– Nie ma kraju, w którym obywatele byliby zadowoleni z ZUS-ów zdrowotnych. Jednak w Polsce wydajemy na ochronę zdrowia mało. Pytanie jest takie, czy mamy to zrobić przez proste podniesienie składki zdrowotnej, na co ludzie się buntują, czy dostarczyć finansowanie do służby zdrowia w innej formie – zastanawiał się gość Polskiego Radia 24.  

REKLAMA

Od lewej: Sylwia Szparkowska, ekspert ds. systemu ochrony zdrowia, Jeremi Mordasewicz, Lewiatan i Roman Przasnyski, analityk rynku kapitałowego; Foto: PR24/JW

– Organizacja usług zdrowia i gospodarowanie pieniędzmi – to słabe strony polskiej służby zdrowia – podsumował Roman Przasnyski.

Profesor Marian Zembala jest kardiochirurgiem, kierownikiem Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Cztery lata temu został przewodniczącym Rady Naukowej przy Ministrze Zdrowia. W połowie lat 50. podjął pracę w utworzonej wówczas Katedrze i Klinice Śląskiej Akademii Medycznej w Zabrzu, pod kierownictwem profesora Zbigniewa Religi. W ubiegłym roku z ramienia Platformy Obywatelskiej uzyskał mandat radnego sejmiku śląskiego V kadencji.

REKLAMA

W Pulsie Gospodarki była również mowa m.in. o  zapowiadanym strajku w Przewozach Regionalnych oraz próbach odrodzenia się z kryzysu Europy poprzez jednolity rynek cyfrowy.

Gospodarzem audycji była Grażyna Raszkowska.  

Polskie Radio 24/dds/IAR

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej