Fabryka koncernu Tata w Polsce?

2015-07-27, 11:34

Fabryka koncernu Tata w Polsce?
W 2014 r. wzrost sprzedaży aut klasy premium wyniósł w Polsce 20 proc. Czy będzie to wystarczający argument przy podejmowaniu decyzji przez koncern Tata?. Foto: flickr.com/jaguarcarsmena

Jaguar i Land Rover, którego właścicielem jest indyjski koncern motoryzacyjny Tata, planuje budowę nowej fabryki w Europie Wschodniej. Swoją uwagę skoncentrował na Polsce – donosi indyjska prasa. Jakie szanse ma Polska na tę inwestycję oraz jakie potencjalne korzyści z niej wypływają? O tym w Pulsie Gospodarki.

Posłuchaj

27.07.15 Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek: „Inwestycje w branżę o charakterze hi-tech są bardzo korzystne (…)”.
+
Dodaj do playlisty

Nieoficjalnie wiadomo, że w Polsce może być produkowany Defender, nowa wersję słynnego modelu Land Rovera. Fabryka miałaby powstać w Krakowie. Koszt inwestycji szacuje się na ponad 1,5 mld euro. Produkcja roczna mogłaby wynieść 200 tys. samochodów. Ostateczną decyzję o stworzeniu zakładów w naszym kraju koncern podejmie w ciągu kilku tygodni.

Jak utrzymywał w Polskim Radiu 24 Adam Ruciński z BTFG, inwestycja jest już przesądzona. A to za sprawą dużych dotacji i zachęt państwa polskiego. Z ekspertem zgodziła się Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z Konfederacji Lewiatan.

– To branża innowacyjna, więc z punktu widzenia środków publicznych, które będą tam zainwestowane, jest to dobre posunięcie. Ponadto budowanie rynku kooperatywnego jest bardzo korzystne pod względem ekonomicznym – powiedziała w Polskim Radiu 24.

Od lewej goście Pulsu Gospodarki; Mariusz Adamiak z PKO Banku Polskiego, Adam Ruciński z BTFG i Małgorzata Starczewska – Krzysztoszek, Konfederacja Lewiatan; Foto: PR24/JW Od lewej goście Pulsu Gospodarki; Mariusz Adamiak z PKO Banku Polskiego, Adam Ruciński z BTFG i Małgorzata Starczewska – Krzysztoszek, Konfederacja Lewiatan; Foto: PR24/JW

Jak wskazywał w Pulsie Gospodarki Mariusz Adamiak z PKO Banku Polskiego, taka inwestycja może zagwarantować od kilku do kilkunastu tysięcy miejsc pracy. Ponadto Polacy mogliby się zapoznać z najnowszymi systemami proinnowayjnymi.

– Ważne byłoby, żeby część produkcji najbardziej zaawansowanej technologicznie odbywała się w naszym kraju. Takie centrum innowacyjne najbardziej i najtrwalej przysłużyłoby się polskiej gospodarce – stwierdził gość Polskiego Radia 24.

W Pulsie Gospodarki była również mowa m.in. o spadkach na światowej i polskiej giełdzie oraz planach wejścia na giełdę Banku Pocztowego.

Audycje prowadziła Sylwia Zadrożna.

Polskie Radio 24/dds

Polecane

Wróć do strony głównej