Znaczenie wizyty Xi Jinpinga dla polskiej gospodarki

Przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping podczas wizyty w Polsce planuje podpisać szereg porozumień handlowych. Jak wpłynie to na polską gospodarkę? O tym w Pulsie Gospodarki mówili Monika Kurtek (Bank Pocztowy), Marek Siudaj (Tax Care) i Maciej Stańczuk (Klub Jagielloński, Pracodawcy RP).

2016-06-20, 11:35

Znaczenie wizyty Xi Jinpinga dla polskiej gospodarki
Podczas pobytu Xi Jinpinga w Warszawie planowane są trzy fora dotyczące współpracy polsko-chińskiej: IV Polsko-Chińskie Forum Regionalne, forum think-tanków a także Forum Jedwabnego Szlaku. Mają zostać podpisane liczne kontrakty/fot.PAP/Jacek Turczyk

Posłuchaj

20.06.16 Marek Siudaj: „Jeśli Polska będzie hubem Nowego Jedwabnego Szlaku, to będziemy na tym zarabiać (…)”.
+
Dodaj do playlisty

Maciej Stańczuk podkreślał w Polskim Radiu 24, że obecna struktura naszej wymiany z Chińską Republika Ludową charakteryzuje się znacznymi dysproporcjami między eksportem a importem.

– Eksportujemy do Chin towary i usługi za ok. 1,8 mld euro, eksport chiński do Polski to kwota powyżej 20 mld euro – to ponad dziesięć razy więcej – wyliczał gość Polskiego Radia 24. – Te statystyki mogą być trochę przekłamane. Wynika to choćby z tego, że polska gospodarka w dużej mierze jest uzależniona od Niemiec. Te obroty w tym roku przekroczą 100 mld euro – to 30 proc. naszego eksportu. W statystykach może nie być uwzględniane to, że polski eksport to również eksport podwykonawców – dodał.

Podczas pobytu Xi Jinpinga w Warszawie planowane są trzy fora dotyczące współpracy polsko-chińskiej: IV Polsko-Chińskie Forum Regionalne, forum think-tanków a także Forum Jedwabnego Szlaku. Mają zostać podpisane liczne kontrakty. Monika Kurek zaznaczyła, że wizyta Xi Jinpinga w Polsce ma znaczenie nie tylko dla Polski, ale i dla całego regionu.

– Ta wizyta jest postrzegana jako możliwość nawiązania współpracy całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej z Chinami. Mam nadzieję, że te porozumienia zaczną funkcjonować w praktyce. Udział naszego eksportu do Chin to tylko 1 proc. Liczymy, że ten udział się zwiększy – powiedział gość Polskiego Radia 24. 

REKLAMA

Marek Siudaj zauważył, że na nowym Jedwabnym Szlaku Polska zyska.

W programie również komentarz m.in. do przyjęcia przez Gazoport w Świnoujściu pierwszej komercyjnej dostawy skroplonego surowca oraz nowych unijnych przepisów mających na celu walkę z oszustwami podatkowymi.

Audycję prowadził Błażej Prośniewski.


Maciej Stańczuk i Marek Siudaj/fot.PR24/TB Monika Kurek, Maciej Stańczuk i Marek Siudaj/fot.PR24/TB

Polskie Radio 24/dds

REKLAMA

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej