Eksperci o zmianach w OFE

W poniedziałek wicepremier Mateusz Morawiecki przedstawił zarys koncepcji zmian w systemie emerytalnym. Największe zmiany będą dotyczyły II filara emerytalnego, który de facto zniknie. Gośćmi Pulsu Gospodarki byli Kamil Maliszewski, DM mBank, ekonomista Marek Zuber i Paweł Jabłoński, Rzeczpospolita.

2016-07-05, 12:14

Eksperci o zmianach w OFE
Goście Pulsu Gospodarki (od lewej): Paweł Jabłoński, Kamil Maliszewski i Marek Zuber , foto: PR24/PJ

Posłuchaj

05.07.16 Paweł Jabłoński: „Te pieniądze dobrze pracowały i są potrzebne w gospodarce, a ich wycofanie mogłoby spowodować bardzo poważne perturbacje”.
+
Dodaj do playlisty

Jak zaznaczył w Polskim Radiu 24 Paweł Jabłoński, pieniądze w OFE dobrze służyły gospodarce kraju. - Fakt, że te pieniądze nie poszły do ZUS-u świadczy o tym, że dobrze pracowały i że są potrzebne w gospodarce, a ich wycofanie mogłoby spowodować bardzo poważne perturbacje – powiedział Jabłoński. Gość podkreślił, że „to właśnie te pieniądze pracują dla gospodarki i przyszłych emerytów”.

Marek Zuber zaznaczył z kolei, że o ile 25 proc. pieniędzy z OFE zostanie „znacjonalizowanych”, to nie wiadomo co się stanie z pozostałymi 75 proc. – Z 25 proc. państwo będzie mogło zrobić co będzie chciało. Jeśli chodzi o pozostałe 75 proc., to z wypowiedzi Morawieckiego niewiele wynika – zaznaczył Zuber. - Co to znaczy, że Polacy dostaną te środki? Zostaną przekazane do IKE, ale w jakiej formie? W formie gotówki czy w formie aktywów pt. akcje i obligacje korporacyjne? – pytał gość Polskiego Radia 24.

Za inny aspekt zwrócił uwagę Kamil Maliszewski. – W OFE mamy sporo gotówki, sporo akcji spółek zagranicznych. Dość poważnie obawiam się, czy są kompetencje do zarządzania portfelem spółek zagranicznych – podkreślił Maliszewski. Zwrócił także uwagę na kwestię inwestycji. - Na podstawie jakich regulacji będą te środki inwestowane? Czy zainwestujemy je np. w ratowanie górnictwa? – spytał. Dodał też, że w tej koncepcji jest „bardzo wiele niewiadomych”. – Jest tak wiele niewiadomych, że obawiam się całej tej koncepcji chociaż nigdy nie byłem przesadnym zwolennikiem OFE – podsumował Maliszewski.

Więcej w całej rozmowie.

REKLAMA

Gospodarzem audycji był Robert Lidke.

Polskie Radio 24/pr

 

 

REKLAMA

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej