Ekonomiczne konsekwencje puczu w Turcji

– Międzynarodowe rynki finansowe właściwie nie zareagowały na przewrót w Turcji, a lokalne zareagowały nerwowo w piątek, a dziś stabilizują się – powiedział w Pulsie Gospodarki Bartosz Sawicki (TMS Brokers). O konsekwencjach nieudanego zamachu stanu w Turcji mówili w Polskim Radiu 24 również Witold Michałek (Business Centre Club) i Wojciech Surmacz (Gazeta Bankowa).

2016-07-18, 11:33

Ekonomiczne konsekwencje puczu w Turcji
Zniszczone przez czołgi samochody w pobliżu lotniska Ataturk w Stambule. . Foto: EPA/TOLGA BOZOGLU

Posłuchaj

18.07.16 Puls Gospodarki: Ekonomiczne konsekwencje nieudanego puczu w Turcji. Goście: Bartosz Sawicki, Witold Michałek, Wojciech Surmacz.
+
Dodaj do playlisty

Jak zauważył Bartosz Sawicki, lira turecka umacnia się na giełdzie. „W Stambule mamy niespełna 3-procentowa spadki. Międzynarodowe rynki finansowe są właściwie niewzruszone sytuacją w Turcji” – informował gość Polskiego Radia 24. 

– Dla rynków tureckich ważne będzie to, czy efektem tego nieudanego puczu będzie wzmocnienie władzy i stabilizacja sytuacji politycznej. Międzynarodowi inwestorzy Turcji od zawsze traktowali ten kraj jako ryzykowne miejsce do lokowania kapitału – powiedział gość Pulsu Gospodarki. – Od dłuższego czasu mieliśmy niestabilną sytuację, a ta opinia tylko się utrwali – dodał Bartosz Sawicki.

Według Wojciecha Surmacza, to że rynki spokojnie zareagowały na pucz w Turcji, wynika z dwóch przyczyn.

– Po pierwsze, być może ten bunt części armii tureckiej był przygotowany. Po drugie, ten rynek zawsze był chwiejny, a nastroje społeczne napięte – powiedział gość Polskiego Radia 24. 

REKLAMA

Zdaniem Witolda Michałka, reakcja na to, co wydarzyło się w Turcji, będzie miała kilka faz.

– Pierwsza faza właśnie minęła – a więc słaba reakcja na „słaby pucz”. Druga faza to natomiast silna reakcja prezydenta, która wprowadza bardzo poważne zagrożenia polityczne, czyli niepewność i brak zachęt do inwestowania w tym kraju. Trzecia faza, po tym jak Erdogan przejmie bardzo silnie władzę i nie będzie robił ekstremalnych ruchów dalej, może ustabilizować sytuację i wtedy inwestycje mogą ponownie napłynąć – utrzymywał gość Pulsu Gospodarki.

W programie również mowa m.in. o utrzymaniu przez agencję Fitch ratingu Polski, danych GUS o zatrudnieniu i wynagrodzeniu w czerwcu oraz pierwszym kwartale funkcjonowania programu Rodzina 500 Plus.

Bartosz Sawicki, Wojciech Surmacz i Witold Michałek Bartosz Sawicki, Wojciech Surmacz i Witold Michałek

Audycję prowadził Błażej Prośniewski.

REKLAMA

Polskie Radio 24/dds

Data emisji: 18.07.2016

Godzina emisji: 10.15

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej