Komisja Nadzoru Finansowego pod skrzydłami Narodowego Banku Polskiego?
"Puls Biznesu" informuje, że podjęto już decyzję w sprawie przeniesienia KNF pod nadzór NBP. Pomysł oceniali w Pulsie Gospodarki Marek Dietl z Instytutu Sobieskiego, Adam Ruciński, prezes firmy doradczej BTFG i Wojciech Warski, przewodniczący Konwentu BCC, wiceprzewodniczący Rady Dialogu Społecznego.
2016-10-03, 11:12
Posłuchaj
Adam Ruciński przypomniał, że Komisja Nadzoru Finansowego sprawuje nadzór nad bankami, ubezpieczycielami i rynkiem kapitałowym. – Największym problemem tego rozwiązania jest to, że wszyscy zwracają uwagę wyłącznie na banki – powiedział gość Polskiego Radia 24. – To powoduje, że zapominamy o rynku kapitałowym. Myślę, że o ile koncepcja powrotu banków pod Narodowy Banki Polski ma pewien sens, o tyle ja bym powrócił do dawnej koncepcji istnienia Komisji Papierów Wartościowych i Giełd albo urzędu, który zajmowałby się rynkiem kapitałowym – postulował Ruciński.
Marek Dietl nie widzi potrzeby powstania nowej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd. – W tym momencie i NBP, i KNF nadzorują banki, więc kwestia bankowa nie jest dyskusyjna, żeby były korzyści operacyjne i by w jednym miejscu znalazł się cały nadzór nad bankami. Nie jestem jednak do końca przekonany do tego, że potrzebna jest nowa Komisja Papierów Wartościowych i Giełd. Większa jest potrzeba rynku niż regulacji w obszarze rynku kapitałowego. Natomiast nadzór nad ubezpieczycielami dalej jest potrzebny – mówił Dietl.
Zdaniem Wojciecha Warskiego, Komisja Nadzoru Finansowego pod zarządem Narodowego Banku Polskiego to pomysł "neutralny" z punktu widzenia operacyjnego. - Ma on bardziej znaczenie dla wewnętrznych mechanizmów sprawowania władzy, z którymi ani gracze na giełdzie, ani nawet banki na co dzień nie mają wyraźnego styku. Personalnie może to oznaczać różne rzeczy – podkreślał Warski. Przypomniał również medialne spekulacje jakoby nowym szefem KNF miał zostać były minister finansów Paweł Szałamacha.
Więcej w całej audycji.
REKLAMA
W programie była również mowa m.in. o nowych pomysłach zarządzania spółkami Skarbu Państwa i zapowiedziach Theresy May, premier Wielkiej Brytanii, rozpoczęcia do końca marca 2017 roku procedury wystąpienia kraju z Unii Europejskiej.
Gospodarzem audycji był Robert Lidke.
Polskie Radio 24/dds/tj
__________________
REKLAMA
Data emisji: 03.10.2016
Godzina emisji: 10.16
REKLAMA